zümrüt taşının özellikleri

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 5 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Zümrüt Taşının Özellikleri ve Etkileri

  Zümrüt KolyePek çok toplumun kültüründe zenginliği simgeleyen zümrüt, eşsiz yeşil rengiyle hayranlık uyandıran bir taştır. Göz alıcı güzellikte yeşil renge sahip olan zümrüt, en değerli taşlardan biridir. Parlak yeşilin yanı sıra, sarıya çalan yeşil ya da karanlık yeşil renklerine de rastlanmaktadır.

  Zümrütler nadiren kusursuzdur, bu yüzden çoğunlukla yağlanarak kusurlarının gizlenmesi, renginin canlılaşması sağlanır. Işığı kırma ve dağıtma gücü çok yüksek olmayan zümrüt, yakın değerdeki diğer değerli taşlara oranla fazla parıldamaz. Bunun yanında zümrüt diğer kıymetli taşlara nazaran daha yumuşaktır.

  Günümüzde en iyi zümrütler Kolombiyada çıkarılmaktadır. Diğer zümrüt kaynakları Avusturya, Hindistan, Avustralya, Brezilya, Güney Afrika, Mısır, Norveç, Pakistan, Zimbabwe ve Amerikadadır.

  Zümrüt, asırlardır mücevher olarak kullanılmakta ve mayıs ayının doğum taşı olarak kabul edilmektedir. Ayrıca bazı kültürlerde zümrüt, 55. evlilik yıl dönümü için geleneksel bir hediye seçeneğidir.

  Psikolojik olarak zümrüt; başarı ve doyum duygularını belirginleştirir. Yetersizlik duygusundan kurtarıp, yaşama karşı duyulan minnet duygusunu güçlendirir. Kişiye sevgi duygusu verir ve yaşama sevincini artırır. Arkadaşlık, evlilik ve aile bağlarını güçlendirir. Fiziksel olarak da; bağışıklık sistemini, sinir sistemini, kalbi, ciğerleri ve böbreği kuvvetlendiği iddia edilmektedir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 2 Eyl 2014
Yükleniyor...
Benzer Konular - zümrüt taşının özellikleri
 1. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,447
 2. Yasemin
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,365
 3. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  907
 4. eftelya
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,190
 5. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  10,255