Zorunlu Deprem Sigortası Ne İşe Yarar

'Sosyal Konular' forumunda zamaneanne tarafından 17 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Zorunlu Deprem Sigortası Hakkında


  Zorunlu Deprem Sigortası Ne İşe Yarıyor
  Türkiyenin en acı gereklerinden biri de deprem kuşkusuz. Zorunlu deprem sigortasını iyi bilmek ve uygulamak bu acı gerçeği bir nebze olsun az kayıpla atlatmamıza sebep olabilir.İşte zorunlu deprem sigortası hakkında merak edilenler ve yanıtları:

  Zorunlu Deprem Sigortası, meskenlere yönelik olarak oluşturulan bir sigorta ürünüdür. Bu sigorta, teminatı Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından sunulan ancak poliçe üretimi yetkili sigorta şirketleri ve acentelerince yapılan zorunlu bir sigorta olup, depremin meskenlerde neden olduğu maddi hasarlara karşı teminat sağlamaktadır.

  Zorunlu Deprem Sigortası'nın süresi bir yıldır. Sigorta sözleşmesinin her yıl poliçe süresi sona ermeden yenilenmesi gerekmektedir.

  Zorunlu Deprem Sigortası uygulamasında üç tür yapı tarzı bulunmaktadır:

  Çelik, betonarme karkas yapılar: çelik veya betonarme taşıyıcı karkas bulunan yapılardır.
  Yığma kâgir yapılar: karkas olmayan ve taşıyıcı duvarları moloz taş, kesme taş, tuğla veya boşluklu, boşluksuz beton briket gibi malzemeden yapılan, döşeme, merdiven ve tavanları beton veya betonarme olan yapılardır.
  Diğer yapılar: yukarıdaki gruplara girmeyen kerpiç, ahşap vb. yapılardır.

  Zorunlu Deprem Sigortası ile;

  Depremin
  Deprem sonucu yangının
  Deprem sonucu tsunaminin
  Deprem sonucu infilakın
  Deprem sonucu yer kaymasının

  Sigortalı binada (temeller, ana duvarlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, tavan ve tabanlar, merdivenler, sahanlıklar, koridorlar, çatılar ve bacalarda meydana gelenler de dahil olmak üzere) doğrudan neden olacağı maddi zararlar sigorta bedeline kadar teminat altına alınmaktadır.