zor kişilerle yaşamak

'Sosyal Konular' forumunda Aderito tarafından 4 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


  1. [​IMG]
    Problemlerimizin kaynağını, çoğu zaman hayatımızdaki “başka kişilerin yaşantımızı ne derece etkilediklerini fark etmeksizin yanlış yerlerde ararız. Sorunlarımızın odağındaki “başka kişileri fark ettiğimizde, onların birer “zor kişilik olarak en yakın dostumuz, iş arkadaşımız hatta eşimiz olduğunu görürüz. “Zor kişiliklerin çevresi, bu kişilerin sürekli olarak sergiledikleri davranışlar karşısında şaşkınlığa düşer: Yaşamı çatışmalar ve dargınlıklarla geçen paranoyak kişilik, başkalarını idealize etmeyle hayal kırıklığı arasında salınan oyuncu kişilik, çevresinden karşılıksızca ilgi ve ayrıcalık talep eden narsist kişilik, iç dünyasına kapanan şizoid kişilik ve sürekli koruyucularının gölgesinde yaşayan bağımlı kişilik Peki ama bu sorunlu var olma biçimleri nasıl değiştirilecektir? Bu konuda bütün görev ve sorumluluk kişiye mi ait olacaktır? Yoksa, bu tür kişilerin davranışlarından yakınan ya da rahatsızlık duyan çevresinin ona baskı uygulaması mı gerekir? Zor kişiliklerle baş edebilmek ve onlarla birlikte yaşayabilmek mümkün müdür?
    “Zor Kişiliklerle Yaşamak on iki ayrı zor kişilik tipinin kendilerini ve başkalarını nasıl gördüğünü anlatıyor. “Zor kişiliğin kendine ve dünyaya bakış açısını anladığımız zaman, bu kişinin bazı davranışlarını açıklamanın nasıl da kolaylaştığını gösteriyor. Kitap hayatımızdaki “zor kişiliklerle beraber nasıl yaşayacağımızı anlatmanın dışında, kendimizi daha iyi tanımamıza ve kendimizde “zor kişilik özelliklerinden bazılarının bulunup bulunmadığını anlamamıza da yardım ediyor.
    François Lelord ve Christophe André, psikiyatr ve psikoterapi uzmanları olarak ele aldığı kişilik tiplerine uygun vaka analizleri ışığında, meslek ya da aile çevremizde bulunan zor bir kişiliği idare etmek konusunda bize yol gösteriyorlar. “Zor kişiliklerle yaşamayı seçen ya da buna mecbur olanların ve başkaları tarafından “zor bir kişilik olarak tanımlanan herkesin faydalanacağı bir okuma.
     


Similar Threads: kişilerle yaşamak
Forum Başlık Tarih
Sosyal Konular Yaşamak İçin Ölü Taklidi Yapmış! 18 Aralık 2012
Sosyal Konular Uzun Yaşamak İçin Bırakın! 3 Aralık 2012
Sosyal Konular Bir Pitonla Aynı Evde Yaşamak 21 Haziran 2012
Sosyal Konular Hayal Kurmadan Anı Yaşamak 12 Kasım 2011