Zonguldak Maden ocağında patlama

'Haberler' forumunda Sibel tarafından 17 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. Zonguldak'ın Gelik Beldesi'ndeki, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü'ne ait yeni açılan maden ocağında patlama meydana geldi. 10 işçi yaralı olarak kurtarılırken, 540 metre derinlikte çalışan 32 civarındaki işçiye ulaşılmaya çalışılıyor.


  YARALI MADENCİLER HASTANEYE KALDIRILDI
  Gelik Beldesi'ndeki TTK'ya ait yeni açılan maden ocağında bugün saat 13.30 sıralarında patlama meydana geldi. 540 metre kodunda meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 10 işçi yaralandı. Yaralılar çalışma arkadaşları tarafından ocaktan çıkartılarak ambulanslara taşındı. Yaralılar olay yerinde yapılan ilk müdahalelerin ardından Zonguldak'taki çeşitli hastanelere kaldırılırken, hayati tehlikelerinin bulunmadığı bildirildi.

  Patlamanın ardından 160- 360 ve 460 kodunda çalışan işçiler tahliye edildi. Patlamanın meydana geldiği 540 kodundaki 25 civarındaki işçiye ise ulaşılamadı.


  YAKINLARI ENDİŞELİ
  Patlamayı öğrenerek olay yerine akın eden madencilerin yakınları ise feryat etti. Sinir krizi geçiren bazı madenci yakınları ambulanslara taşınarak ilk müdahalede bulunuldu. Madenci yakınlarının umutlu bekleyişi devam ederken, olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi.


  PATLAMA ELEKTRİK ARIZASINDAN
  Olay yerine gelen TTK Genel Müdür Vekili Mahmut Özçelik, patlamanın elektrikle ilgili bir arızadan meydana geldiğini tahmin ettiklerini söyleyerek, “Tahlisiye ekipleri mahsur kalan işçilere ulaşmak için ocağa girdi. Göçük olduğunu tahmin etmiyoruz. Ancak işçilerden de herhangi bir şekilde bilgi alamadık. Ulaşmaya çalışıyoruz dedi. Özçelik, olayda yaralanan işçilerin hayati tehlikelerinin ise bulunmadığını söyledi.

  TTK Karadon Müessese Müdürlüğü'ndeki maden ocağında patlamayı haber aldıktan sonra hemen bölgeye gelen Zonguldak Valisi Erdal Ata ise maden yetkililerinden bilgi aldıktan sonra makam otomobilinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'e telefonla bilgi verdi.


  OCAKTA GALERİ AÇIYORLARDI
  Daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandıran Vali Ata, müessese müdüründen aldığı bilgilere göre, 540 metre derinlikte 30 - 35 civarındaki işçinin mahsur kaldığını söyledi. Vali Ata, mahsur kalan işçilere ulaşılmaya çalışıldığını belirterek, “Ocakta 360 ve 460 kodunda çalışan işçilerde bir şey yok. 540 metre kodunda galeri açma çalışmalarını yürüten taşeron firmaya bağlı çalışan işçilerden haber alınamıyor. Patlamanın nedeni henüz tespit edilemedi. Ekiplerin çalışmasının ardından ilerleyen dakikalarda konu ile ilgili daha net açıklamalar yapabilirim diye konuştu.


  BAŞKA KUYUDAN İLERLİYORLAR
  İncelemelere katılan TTK Genel Müdür Yardımcısı Çetin Onur da kurtarma ekiplerinin eksi 540 koduna ulaşmaya çalıştığını belirterek, “Patlamayla birlikte maden ocağı haberleşme sistemi de arızalandı. Bundan dolayı işçilerle iletişim kuramadık. Patlama nedeniyle kurtarma ekipleri başka kuyudan maden ocağına inerek olay yerine ilerliyorlar. Onların ulaşmasıyla net bilgiler elde edeceğiz diye konuştu.


  ÜÇ GALERİDE ÇALIŞIYORLARDI
  Bu arada 540 metre derinlikte mahsur kalan 32 madencinin, olay sırasında 3 ayrı galeride çalıştığı belirtildi.
    2. Cevap: Zonguldak Maden ocağında patlama

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]
    3. Cevap: Zonguldak Maden ocağında patlama

  Yine ihmalsizlikten kaynaklanan bir iş kazası.:( Yaralılara acil şifalar dilerim. Ulaşılamayan 25 kişiye İnşallah bir an önce ve zamanında ulaşırlar
    4. Cevap: Zonguldak Maden ocağında patlama

  Allah yardımmcıları olsun :(
    5. Cevap: Zonguldak Maden ocağında patlama

  İnşallah hayırlı haberler gelir göçük altındakilerden :)
    6. Cevap: Zonguldak Maden ocağında patlama

  Şu güzel ülkemde bir şeyde doğru düzgün yapılsın be kardeşim...
    7. Cevap: Zonguldak Maden ocağında patlama

  Büyük geçmiş olsun.Umarım göçük altında kalanlara ulaşılır :)
    8. Cevap: Zonguldak Maden ocağında patlama

  Ekmek parasi icin yerin altinda,:(

  Büyük gecmis olsun Allah kurtarsin.
    9. Cevap: Zonguldak Maden ocağında patlama

  Zonguldak'ta göçük yaşanan maden Ocağında yapılan çalışmalarda 28. işçinin cesedine ulaşıldığı bildirildi. Madende mahsur kalmış olan 2 işçiye ulaşmak için çalışmaların sürdürüldüğü ifade ediliyor.

  :( Başımız sağ olsun.
    10. Cevap: Zonguldak Maden ocağında patlama

  Tüm Türk Halkının Başı Sağolsun..:f106: