Zilhicce Ayının Önemi Nedir?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Habibe tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu


 1. Zilhicce Ayının Önemi Nedir?

  Zilhicce ayı Peygamber Efendimizin birçok olayına ve hadisesine konu olmuş bir aydır.
  Zilhicce ayının ilk on günü yapılan tüm übadetlere yedi yüz misli sevap verildiğini biliyormuydunuz?Zilhiccenin ilk on günü yapılan ibadetlerden ve amellerden daha kıymetlisi yoktur.

  Her yılın Kurban Bayramın’dan önceki ilk 9 günü ve ayrıca Kurban bayramı günü de olmak üzere leyali aşere on mübarek gece denir.Zilhicce ayının ilk gününü hatta mümkünse ilk 9 gününü oruç tutmak çok büyük sevapdır.Kim bu mübarek günlerde oruç tutarsa senenin tamamını oruçlu geçirmiş sevabı alır.

  Allahu teala kulunun bu amelini elle senesine keffaret kılar.Ayrıca Zilhicce ayınının ilk on gününde kılınacak namazdan söz etmek istiyorum sizlere.4 Rekat olarak kılınan bu namaz gece kılınır.namazını tamamlayan ve aşağıdaki duayı okuyan kişi Beytullahı Hac etmiş gibi Peygamber Efendimizin kabrini ziyaret etmiş gibi Allah yolunda cihad etmiş gibi sevap kazanır.

  Sübhanallahi zil izzeti vel ceberüt,Sübhanallahi zil kuvveti vel meleküt,sünhanel hazyyillezi la yemütü.Sünhanallahi rabbil ibadi ve bilad,Velhamdülillahi kesiran Rbbena celle celalü ve kudretühü bi külli mekan