Zika Virüsü Belirtileri Nelerdir?

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Zika Virüsü Belirtileri Nelerdir?

  [​IMG]

  Şimdi gelelim sıradaki haberimize birçoğumuzun bilmediği dünya gündemine yeni yeni oturmaya başlayan virüsümüze, Zika virüsü olarak bilinen, virüsümüz için söyleyeceklerimiz yazımızın devamında sizlerle beraber olacak. Brezilya’da ilk olarak binlerce kişiyi esir altında tutmayı başaran virüs ve bununla beraber 20 farklı ülkeye de yayılmayı başarmıştır. Ve bununla beraber o ülkelerde de adından bahsettirip, o ülkelere de ne kadar tehlikeli bir virüs olduğunu kanıtlamayı başarmıştır. Sivrisinek sokması ile bir insan vücuduna bulaşan bu virüs, gebe insanlar için çok tehlikelidir. Henüz doğmamış bebeklerinin beyinlerinde hasarlara yol açabilir, küçülme ve hatta ölüme bile neden olabilir. Bu yüzden gebe insanların sivrisinek olan ortamlardan uzak durması gerekmektedir. Sevinmemiz gereken bir diğer haber ise Türkiye için henüz alarm verilmemiş olmasıdır. Ancak seyehat konusunda uyarıların arttığını söylemekte fayda var bununla beraber Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamanın ardından, virüs konusunda ülkemizde de tartışmalar başladı.
  Zika virüsü nedir? Nasıl Yayılır?
  Yeni doğmuş olan bazı bebeklerde görülen Mikrosefali olarak da bilinen bu hastalık “Aedes aegypti” e türündeki bu sivrisineklerin hamile kadınları ısırarak onlara bulaştırdığı Zika virüsü ile yayılmaktadır. Mikrosefali ile doğmuş olan bebeklerin kafaları normal bebeklerden farklı olarak 31.5-32 santimetre daha küçük olabilmekte. Ünlü bir haber dergisinde yayınlanan habere göre, ilk olarak Uganda ülkesinin Zika Ormanları’nda ortaya çıkmış olan virüsün buradan sonra Afrika ve Asya’da da görüldüğü bildirildi. Bunlarla beraber geniş coğrafyalara yayılan haberle, virüs Batı ülkelerde Mayıs ayının ortalarında yayılarak, Brezilya’da patlak verdi.

  [​IMG]
  zika virüsü

  Virüsün Belirtileri Neler?
  Gelelim şimdi en önemli konumuza virüsümüzün belirtileri, her şeyden önce haberdar olabilmek adına ilk olarak virüsün belirtilerini bilmemiz gerekiyor. Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu bir açıklamasında, Zika virüsünün, “ateş, baş ağrısı, gözlerde kızarıklık, kusma, döküntü, kas ve eklemlerde ağrılar” gibi belirtileri bizlere söylemiş oldu. Yine çok bilgili bir kuruluşun yapmış olduğu bir diğer açıklamaya gelelim şimdide, Zika virüsünün bulaşmış olduğu kişilerin semptomlarının yaklaşık bir hafta içinde kendini belirttiğini söyleyen sağlık kuruluşu, bizleri tekrardan aydınlatmış oldu.