Zeynep Kamil Kimdir

'Biyografi' forumunda Yasemin tarafından 14 Şub 2013 tarihinde açılan konu

  1. Zeynep Kâmil Hakkında Bilgi    Zeynep Hanımefendi, güzelliği yanısıra hanımefendiliği ve yardımseverliğiyle de özel bir üne sahipti. Konağında
    ağırladığı önemli kültür ve sanat adamlarına karşı sevgisi ve desteğinin yanında Alevi dedeleri başta olmak üzere dönemin din ve tasavvuf ulularına karşı gösterdiği saygıyla da tanınmaktadır. Sokaktaki kedilere baktığını öğrendiği yoksul bir kadına 15 altın aylık maaş bağlatması, onun sayısız iyiliklerinden yalnızca biridir.

    Zeynep Kâmil Hastanesi, Yusuf Kâmil Paşa ile eşi Zeynep Hanımefendi tarafından, yaşadıkları semtteki özel mülklerinde, hastalara ücretsiz hizmet vermek amacıyla yaptırılmıştır.İstanbulun ilk özel hayır kurumu kabul edilen bu hastane 1862 yılında yapılmıştır.

    Hastane binasının ön cephesindeki kitabede fihi şifaun lin nas onda insanlar için sağlık vardır yazısı (Nahl suresi 69. ayet) hâlâ okunabilmektedir. 1933te İstanbul Belediyesine devredilen hastane, 1935te doğumevine dönüştürülmüş, 1982de ise İstanbul Belediyesi tarafından Sağlık Bakanlığına devredilmiştir. Bugün, ilk yapının yanında yer alan binalardaki birimleriyle birlikte TC Sağlık Bakanlığı Zeynep Kâmil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi adıyla hizmetini sürdürmektedir.