Zeynep Dizdar: 'Türkiye'nin Dans Kraliçesi Olacağım!

'Medya Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 8 Eylül 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  Türkiye'nin Dans Kraliçesi Olacağım Zeynep Dizdar
  Zeynep Dizdar Single Viraj
  Zeynep Dizdar Söyleşi

  Yeni Albümü ‘Viraj’ı çıkaran Zeynep Dizdar, “Türkiye’nin dans kraliçesi olacağım” diyecek kadar iddialı. Çok sayıda platonik aşk yaşadığını söyleyen güzel şarkıcı, “Çok megolamanım, saatlerce kendimi aynada seyrederim. Kendime aşığım!” sözleriyle de ilginç bir itirafa imza attı.

  Son albümünüz ‘Viraj’la sevenlerinizin karşısına çıktınız. Albümden biraz bahseder misiniz?

  Albüme ocak ayında başladık, iki şarkılık single olacaktı. Fakat Erol Köse’yle bir araya gelince altı şarkılık bir albüm havasında oldu. Cover bir parça, kendime ait slow bir şarkım var. ‘Uyandırma’ Serkan Dinçer’e ait, ‘İstanbul’ Soner Çınar’ın. Halil Koçak’ın ‘Su Akar Yolunu Bulur’ şarkımız inanılmaz bir patlama yaptı. Uzun bir aradan sonra ‘Vazgeç Gönül’ün yanına koyabileceğim bir slow bulmuş oldum. İlk dinlediğimde de çok etkilenmiştim.

  ‘Viraj’ şarkısında tekno ritimler bir hayli baskın ve süresi de altı dakika. Bu uzun şarkının hikayesi nedir?

  ‘Viraj’ şarkısının bestecisi aynı zamanda aranjörlüğünü de yapan Serkan Dinçer. Onun bir özelliği introları hep uzun tutması. ‘Sana Güvenmiyorum’ albümümdeki ‘Masum Değilsin’ şarkısı da ona aitti ve introsu uzundu. Yani özellikle uzun olsun diye düşünmedik, hatta girişinden biraz kısalttık. Albümünüzde daha çok dans ritimleri öne çıkıyor. Halkımızın yüzde 80’i piyasa şarkıları seviyor; lay lay lom, eller havaya parçaları yani. Zaten o tarz şarkılar da benden çıkıyor. Hayalimde her zaman dans şarkısı okumak vardı. Sahnede dans etmeyi seviyorum, dans müziğini daha fazla yaymak istiyorum. Bütün albümlerimde de onu yapmayı amaçlıyorum. Türkiye’nin dans kraliçesi olacağım! Albümdeki altyapılar tamamen elektonik değil, zaten o zaman dans müziğini bozar. Ben ‘Zeynep Dizdar’ denildiğinde akla dans müziklerinin gelmesini istiyorum.

  ‘Aşk Dediğin Laftır’ şarkısının cover’ını albüme koymuşsunuz. Neden cover tercih ettiniz?

  Erol Köse’nin seçimi oldu. Gökben’in bu şarkısını ben de çok seviyordum ve okurken de çok keyif aldım. Zaten Erol Bey bana uygun parçaları bulmakta son derece başarılı, zeki ve kulağı çok iyi bir yapımcı.

  Sizce de aşk laftan mı ibaret?

  Eski aşklar sanki biraz daha büyük ve güzel yaşanmış, bitse bile insanların aşka saygısı varmış. Zaten şarkıda, “Aşk dediğin laftır diyenlere inanma” diyor. Demek ki gerçekten aşk var ama herhalde bunu elimizde tutamıyoruz. Belki atmosferden, psikolojik ya da maddi-manevi yorgunluklardan kaynaklanıyor. Ama sonuç olarak onların bıkkınlığıyla aşka fazla değer veremeyip, lafta kalmasına neden olabiliyoruz. Aşkı nasıl sevdiğinize bağlı ama bence kolay bir şey değil. “Hayattaki en güzel duygu ne?” derseniz, “Aşk” derim başka hiçbir şey değil ama onu çok iyi beslemek, arkasında durmak lazım. Ama bu, birine aşık oldum ben onunla bir şey yaşamak zorundayım gibi bir durum değil. Platonik aşk da olabilir ve onu hissedip şarkı yazabilirim.


  Aşk, söz yazarken besleyici oluyor mu? Olmaz mı?

  Aşkın içinde yaşadığınız her şey sizi besliyor. Acısı, tatlısı… Ama bence aşkın gerçek tadı insanların birbirlerine dokunamadıkları anlar. Keşke öyle kalsa (gülüyor), keşke hiç dokunmasak ve o aşk öyle kalsa. İnanın o zaman aşkınız dünyanın sonuna kadar gider. Aşkı illa ki bir şey yaşamak anlamında görmediğim için şimdiye kadar çok kereler aşık olduğumu söyleyebilirim. Ben karşı tarafın enerjisine ya da gözlerine aşık olabilirim. Platonik aşklarım çoktur. Ortaokul ve lise çağlarımdan beri düşündüğüm, hatırladığım aşklarım var. Onlarla bir şey yaşamadım, demek ki dokunmamak gerekiyor (gülüyoruz).

  Albüm kapağında mayolu bir fotoğrafınız var. Neden böyle bir tercihiniz oldu?

  Son zamanlarda sahneye mayoyla çıkma modasının etkisi mi? Evet bir mayodur gidiyor ama ben zaten sahneye de şortla ve mini etekle çıkıyorum. O yüzden benim için mayo giymek uç bir şey değil. Markete giderken de şort giyebiliyorum. Belki de albüm kapağıma mayoya benzer bir kostümle çekilmiş bir fotoğrafımı koyduğum için ilgi çekti ama beni sahnede bu tarz bir mayoya benzeyen kostümle görebilirler. Bu arada fotoğraflar için Müjdat Kupsi ve Bener Bey’e, ilk klibim için de ‘Uyandırma’nın yönetmeni Eyüp Dirlik’e teşekkür ediyorum.

  Görsellik satışa katkı sağlıyor mu?

  100 kilo bir kadın ‘Uyandırma’yı söylerse olmaz. Onu söyleyeceğine otur evinde… ‘Uyandırma’ gibi bir beste yapıyorsan da onu başkası okuyacak. Dans şarkısı yapıp “Listelerde ben de olacağım” diyorsan, o zaman fiziğine dikkat edeceksin. Güzel ve hoş görünmelisin, saçınla başınla, cildinle tırnağınla, rujunla çok güzel görünmelisin. Hepsi birlikte olmalı.

  Röportaj: Milliyet