Zeybek oyununun özellikleri kısaca

'Medya Bölümü' forumunda Demet tarafından 25 Şubat 2015 tarihinde açılan konu


 1. Zeybek oyununun özellikleri kısaca nelerdir

  Zeybek, Batı Anadolu yöresinde görülen halk oyunudur.
  Tek kişi tarafından ya da birkaç oyuncunun çember şeklinde dizilmesiyle oynanır. Zeybek, halkı koruyan cesur bir adamı temsil eder. Zeybek oynayan dansçı, kollarını omuz hizasında, elleri başıyla aynı hizada olacak şekilde iki yana doğru açar ve bazı oyunlarda kollarını dirseklerden hafifçe kırar. Büyük adımlar atarak ağır ağır hareket eder. Ara sıra yere doğru eğilip bir dizin yere dokundurulması, bu dansın belirgin hareketlerindendir.

  zeybek_oyunu.JPG

  Zeybek oyunun özellikleri;
  Mertlik ve cesurluk oyunudur.
  Doğruluk ve dürüstlük adına oynanır.
  Zeybek oyunu toplu halde oynandığı zaman birbirlerine tutunmadan oynanır.
  Zeybek tek kişi veya birden çok kişi ile daire halinde oynanır.
  Zeybek oyunu gruplar halinde de yalnızda oynanır. Efelerin oyunu olduğu bilinip onları temsil eder. Kızanlar efelere sadakatle bağlı olarak hareket ederler. Efelerin başında bulunduğu grubun diğer üyeleri kızanlardan oluşur.
  Zeybek oyununda giyim tarzları kendilerine has olur. Koyu renkli elbiselerden oluşur. Halk arasından yaşayan zeybekler Osmanlı döneminde şehir içinde asayişin bozulması ile dağa çıkarak kendilerine adalet aramışlardır. Osmanlılara karşı savaşarak itibarlarını kaybeden efeler, kurtuluş savaşında gösterdikleri kahramanlıkla eski itibarlarını geri kazananlardır.