Zeus tehlikesi!

'Teknik Yardım' forumunda ZeuS tarafından 22 Eylül 2009 tarihinde açılan konu


 1. Zeus isimli truva atı ile hiç bir alakam yoktur :f30: Bunu belirttikten sonra asıl tehlikeye dönelim..
  Bilgisayarda kullanıcının banka sitesine bağlanmasını bekleyen Zeus adlı truva atı, şifreleri kopyalayarak sahibine yolluyor.
  [​IMG]

  Bulaştığı bilgisayarda sessizce bekleyerek kurbanın bir banka sitesine bağlanmasını bekleyen Zeus adlı truva atı, kullanıcının girdiği kullanıcı adı ve şifreyi kopyalayarak sahibine yolluyor. Zbot ve PRG isimlerini de kullanan ve ciddi bir güvenlik açığı doğuran bu zararlı yazılımla ilgili en korkutucu ayrıntılardan biriyse antivirüs yazılımlarının sadece yüzde 23’ü tarafından tespit edilebiliyor oluşu.

  Root-kit adlı gelişmiş yöntemi kullanan yazılımın tespiti de oldukça güç. Yakalayan yazılımların kullandığı yöntem dosyayı aramaktan çok dijital parmakizini tespit edip bulunabileceği klasörlerde arayıp temizleme yapmak.

  Sadece ABD’de 3 milyon 600 bin bilgisayara bulaştığı tespit edilen Zeus’un dünyada rapor edilmiş siber banka hırsızlıklarının yüzde 44’ünden sorumlu olduğu iddia ediliyor.

  Araştırmaya yapan Trusteer şirketinin sonuçlarına göre Zeus’un bulaştığı tespit edilen bilgisayarların yüzde 31’inde anti-virüs yazılımı yoktu. Yüzde 14’üyse böyle bir yazılıma sahip olmasına rağmen güncellenmemiş; dolayısıyla korunaksız kalmıştı.
  alıntı