Zencefil Kapsülü

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 3 Mar 2011 tarihinde açılan konu

 1. Zencefil Kapsül,Zencefil Kapsülü nedir nasıl kullanılır

  [​IMG]
  Zencefil Kapsülü

  Zencefil , zencefilgiller familyasından bir metreye kadar boylanabilen, ince-uzun yapraklı, sarı-kırmızı renklerde çiçekler açan bir bitkidir. Başta Çin olmak üzere, Hindistan, Endonezya, Vietnam, Japonya gibi tropik ya da yarı tropik iklimlerde yetişir.

  Zencefil kökünün bileşiminde önemli etken maddeler bulunmaktadır. Taze zencefil etken madde bakımından daha zengin; % 80 su, % 2 protein, % 1 yağ, % 12 nişasta, kalsiyum, fosfor, demir, B ve C vitamini içeriyor. Kuru zencefilde su oranı % 10'dur.

  Zencefil özellikle Asya, Çin, Hindistan ve Arabistanda çokça tüketilen ve her çeşit "bitkisel" şifa uygulamalarında kullanılan bir bitki çeşididir.

  Özellikle Çin ve Hindistan dolaylarında zencefil 2000 yıldır bilinir ve çok aktif olarak kullanılır. Örneğin Çin’de "zencefil bitkisi"; hazımsızlıklarda ve çeşitli mide hastalıklarında, diare(su kaybı ishal)'de ve mide bulantılarının tedavilerinde kullanılırken, Hindistanda Zencefil bitkisi; genellikle eklem iltihaplanmalarında, colic tedavilerinde(bu bağırsaklarda meydana gelen gaz spazmlarıdır ve oldukca ağrılıdır özellikle çocuklarda sık görülür) ve hayati göstergelerin düzeltilmesinde yardımcı olarak kullanılır.

  Zencefilin; iştah açıcı, antiseptik, midevi, gaz söktürücü, sindirimi düzenleyici, solunum yollarını açıcı ve toksin atici etkileri bulunabildiği de kayıtlarda mevcuttur.

  Bu bitkinin kullanımına ait genel uyarı:

  Hamile kadınların ve 12 yaş altındaki çocukların bu ürünü bir hekim gözetimi altında kullanmaları önerilir.