Zemzem Suyu Nasıl İçilir

'Sorularla İslamiyet' forumunda Wish tarafından 13 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Zemzem Nasıl İçilir


  Zemzem suyu kıble yönüne dönerek oturarak çömelerek veya ayakta içilebilir
  bunun için gerekli adablar vardırki onlardan özel olanları.

  * Sağ elle içmek
  *3 nefeste içmek
  *Her nefeste besmele okumak ve sonunda elhamdürillah demek
  * Sonunda ise Allahım senden faydalı ilim,bol rızık ve hertürlü dert ve hastalıktan şifa dilerim diye dua etmeli

  Zemzem suyu ikrâm edildiğinde, güzel kokuda olduğu gibi geri çevirmemeli, almalıdır. Su içtikten sonra Resûlullahın yaptığı gibi: “Elhamdü lillâhillezî cealehü azben fürâten birahmetihî ve lem yecalhü milhen ücâcen bizünûbî duâsını okumalıdır.

  Duâda, rahmeti ile suyu tatlı yapıp günahların sebebi ile acı bir tuz hâline getirmeyen Allahü teâlâya hamd olsun denilmektedir.

  Zemzem ne niyetle içilirse ona faydası olur. Bunun için, şifa için, sıkıntıdan kurtulmak için, son nefeste iman ile ölmek için... Onun için niye çok ihtiyacımız varsa ona niyyet edip içmeli. Birden fazla şeye de niyyet edilebilir.Zemzem içmeyi bir nimet bilmelidir.Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

  “Zemzem, doyurucu ve hastaya şifa vericidir.

  “Zemzemi, belalardan korunmak niyeti ile içeni Allah korur.

  Abdullah ibni Mübarek hazretleri, (Resûlullah “Zemzem, içildiği niyete göre faydalı olur buyurduğu için, ben de kıyamette susuzluktan kurtulmak için zemzemi içiyorum) derdi.

  İbni Abbas hazretleri de, zemzem içerken, “Allahümme inni eselüke ilmen nâfian, ve rızkan vâsian ve şifâen min külli dâin ve sekâm.Ya Rabbi, senden faydalı ilim, bol rızık ve her türlü hastalıktan şifa istiyorum diye duâ ederdi.[/I][/SIZE][/COLOR][/FONT]
    2. Cevap: Zemzem Suyu Nasıl İçilir

  Zemzem, içildiği niyete göre faydalı olur

  Bunu duymuştum...