Zekeriya Beyaz Kimdir, Hayatı

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 21 Haz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Zekeriya Beyaz Kimdir?
  Zekeriya Beyaz Kimdir, Hayatı
  Zekeriya Beyaz ve Hayatı


  Ergenekon soruşturması kapsamında evi aranan Beyaz 2005'de yaş haddinden emekli olduktan sonra da kitap çalışmalarına devam ediyordu.

  1938'de Gaziantep'te doğan Zekeriya Beyaz, ilkokulu Gaziantep'te okudu. Daha sonra Kahramanmaraş'ta İmam–Hatip lisesine giden Beyaz, 1963'de Nizip Ulu Camiinde İmam – Hatip olarak memurluk görevine başladı. 1972 yılında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünden mezun oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilatında, 14 yıl imam–hatiplik, vaizlik ve müftülük görevlerinde bulunduktan sonra 1977'de Diyanet'teki görevinden istifa etti. 10 yıl kadar serbest yazarlık gazete köşe yazarlığı yaptı. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünden “İslam Hukuku ve Türk Medeni Hukukuna göre Evlenme” konulu teziyle Yüksek Lisans mezunu oldu.

  1987 yılında aynı Enstitüden İslam Hukukuna Ve Türk Medeni Hukukuna Göre Aile Hayatı konulu teziyle doktora diploması aldı. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde okutman olarak Devlet Memurluğu görevine yeniden başladı. 1991'de tarihinde Doçentlik ünvanını aldı. 1999'da İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Sosyolojisi profesörlüğü kadrosuna atandı. 2000- 2003 arasında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı görevini sürdürdü. Daha sonra İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesindeki eski görevine dönen Beyaz, 2005'de yaş haddinden emekli oldu.