zekayı geliştiren yiyecekler ve gıdalar

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Gazel tarafından 30 Eyl 2010 tarihinde açılan konu

 1. Zekayı geliştiren yiyecekler

  Tam tahıllı Besinler
  Beynin temel besin kaynağı glukozdur ve besinlerden alınan enerjinin %20’sini beyin kullanır. Bu nedenle öğünlerinizde B vitamini açısından zengin olan tam tahıllı besinleri tüketmeniz gerekmektedir. Çünkü tam tahıllı besinler vücudun ihtiyacı olan enerjiyi yavaş ve dengeli bir şekilde kullanılmasını sağlar böylelikle gün boyu kendinizi hem dinç hem de mutlu hissedersiniz.
  Deniz Mahsulleri
  Haftada 2/3 kez balık tüketmek beyin fonksiyonlarının sorunsuz çalışması için oldukça önemlidir. Omega 3 açısından zengin olan sardalya, somon, alabalık ve uskumru tüketebilir aynı zamanda diğer deniz mahsulleriyle de destekleyebilirsiniz.
  Yabanmersini
  Yakın zamanda yapılan araştırmalara göre yabanmersinin beyin için oldukça faydalı bir meyve olduğu ortaya çıktı. İçeriğindeki A,B,C vitaminleri, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko gibi önemli besin öğelerini barındıran yaban mersini beyin hücrelerini ve sinirleri korur, hafızayı güçlendirir ve ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan Alzheimer hastalığına karşı korur.
  Domates
  İçeriğindeki fosfor, demir, potasyum ve kalsiyum mineralleri ile A, B, C vitaminleri açısından zengin olan domates beyin gelişimi için oldukça önemlidir. Bunlara ek olarak aynı zamanda likopen bulunduran domates kanı temizler, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kalp sağlığını destekler.
  Kabak Çekirdeği
  Çinko açısından oldukça zengin olan kabak çekirdeği hem hafızayı kuvvetlendirmek hem de düşünme yetinizi geliştirmek için oldukça faydalıdır.
  Brokoli
  A, B6, B2, B3, C ve E vitaminleri açısından zengin olan brokoli aynı zamanda kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko ve sodyum içerdiği için beyin gelişimi açısından oldukça önemlidir.

  Sizin de hemen fark edeceğiniz gibi bu yiyeceklerin tamamını normal bir evin mutfağında bulmak mümkün. Üstelik tamamen doğal oldukları için hiçbir yan etkileri yada zararları olmadığını da gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.