Zekât verirken nelere dikkat etmek gerekmez?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Belinay tarafından 4 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


  1. Zekât verirken nelere dikkat etmek gerekmez?


    Zekat verirken nelere dikkat etmemek gerektiğini bilmek için öncelikle nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmeniz gerekiyor zekat verirken nelere dikkat edilmesi gerektiği şöyledir.

    Birçok kişi zekâtını vermek için Ramazan ayını bekliyor. Zekâtını verecek olan insanlara tavsiyeleriniz nelerdir? Zekât verenler nelere dikkat etmelidir?

    Para ve ticaret malı ve hayvanların zekâtını vermek için, bu malların tam bir yıl kesintisiz olarak sahibinin elinde kalması gerekir. Yer mahsullerinde böyle bir şart yoktur. Mahsul tarladan veya bahçeden elde edildiği zaman zekâtı farz olur. Ramazan ayında yapılacak ibadetler, diğer aylarda yapılan ibadetlerden -sevap açısından- kat kat üstündür. Onun için Müslümanlar umumiyetle zekâtlarını bu ayda veriyorlar. Zekâtını verecek insanların Tevbe Suresinin 60. ayetinde belirtilen gruplara zekâtlarını vermeleri gerekir. Özellikle yakın akrabalarından ve komşularından zekâta müstahak olanlara öncelikle zekâtı vermek gerekir. Bir de zekâtı verirken iyi maldan vermek gerekir. Allahın emrini yerine getirmek niyetiyle zekat verilmelidir. Fakirlere ve muhtaç kimselere zekât verirken, onların onurlarını kırmamak için “bu malımın zekâtıdır gibi bir ifade kullanılmazsa daha iyi olur. Zekât veren kimse, verdiği malı zekât niyetiyle vermelidi