zekat hesabı nasıl yapılır

'Etüt Merkezi' forumunda Sitem tarafından 11 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. zekat hesabı nasıl yapılır

  Kişinin zekat verebilmesi için 80.18 gram altın veya bunun tutarında para veya ticaret malı ile 40 koyun/keçi, 30 sığır ve 5 deveye sahip olması ve bu malların üzerinden en az bir yıl geçmesi gerekiyor.

  Zekat sahibinin, 80.18 gram altını ya da diğer mallarının 40′ta birini zekat olarak vermesi gerekiyor.

  Oturulan ev, ev eşyası, ihtiyaç duyulan elbise, borç karşılığı mal, sanat ve mesleğe ait alet ve makineler, binek taşıtları, ilim için edinilen kitaplar gibi temel eşyaları için zekat vermek gerekmiyor.

  Diyanetin yaptığı açıklamaya göre zekat bir defada ödenebileceği gibi taksitle de ödenebilirken belli bir ayın ya da ramazan ayının beklenmesi gerekmiyor.

  İslam dininde, odun, şeker kamışı hariç kamış ve ottan başka topraktan elde edilen her türlü ürünün, yaklaşık 650 kilograma ulaşması halinde ürünün zekatının verilmesi şartı getiriliyor.

  Altın ve gümüş dışındaki ziynet eşyaları zekata tabi tutulmazken, ticari amaçlı olarak alıp sattıkları daireler için emlakçiler ve borsada hisse senetlerine yatırım yapan kişilerin, sahip olduğu hisse senetlerinin, değeri nisap miktarına ulaşması ve üzerinden bir yıl geçmesi halinde zekat vermesi gerekiyor.

  https://forumdas.net/din-ve-inanc/zekat-hesabi-127141/

  Cevap: zekat hesabı nasıl yapılır

  zekat miktarı hesabı
  zekat hesapları


  Zekat Miktarı Hesaplama

  Zekat, zenginin üzerine farz olan bir ibadettir. Öyle ise önce zekat verecek kadar zenginliğe sahip olup olmadığınızı tespit edeceksiniz. Bu zenginliğin tespitinde de taban ve tavan sınırları şeklinde farklı ölçüler söz konusu ise de en ihtilafsız taban sınırını tercih edecek olursak şöyle diyebiliriz: Temel ihtiyaçlarınızı karşıladıktan sonra geride bekleyen iki bin beş yüz lira civarında paranız var mı?.. İhtiyaçtan artan bu para bir yerlerde sene boyu bekliyor mu? Bu bekleme kasada olur, bir finans kurumunda, bir şirkette olur. Dükkanda mal olarak bekler, sermaye olarak çalışır... Her nerede olursa olsun...

  İşte bunları düşünerek elinize kalemi kağıdı alıyor, hepsini de alt alta yazıyorsunuz... Mesela kasada şu kadar var. Vitrindeki malın tutarı da şu kadar. Şu kadar da alacağınız var... Bunların hepsini de bir araya topladıktan sonra borcunuz varsa onu mevcuttan çıkarıyor, kalan yekuna bakıyorsunuz. Bu yekun iki bin beş yüz lira civarındaysa zekat zengini sayılıyorsunuz. Her bir bin liraya 25 lira zekat borcunuzu tespit etmiş oluyor, ihtiyaç sahiplerine borcunuzu hemen ödüyorsunuz... Bu arada alacağınızı ikiye de ayırabilirsiniz... Sağlam alacak, ödeneceği şüpheli alacak diye. Sağlam alacağı almış gibi paranızın içinde kabul ederek zekatını verirsiniz. Ancak emin olmadığınız alacağın zekatını da alınca vermeye de niyet edebilirsiniz.

  Detaylı bilgi için

  https://forumdas.net/dini-bilgiler/zekat-miktari-nasil-hesaplanir-127690/
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Şub 2017