zehirli guatr nedir,sebepleri,nedenleri,tedavisi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda HazaN tarafından 14 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. zehirli guatr nedir,
  zehirli guatr sebepleri,nedenleri
  zehirli guatr nedir tedavisi

  Zehirli Guatr; tiroid bezesinden salgılanan tiroid hormonlarının normalden yüksek olmasıdır.

  Guatr tedavisinin aşamaları

  Tedavinin aşamaları; hastanın hazırlanması, kapsülün uygulanması, tedavi sonrası takip. Burada en önemli safha hastanın hazırlanmasıdır. Diğer bir husus da doz hesabı ve tiroid fonksiyonun belirlenmesidir. Doz hesabı, çok faktörlü bir değerlendirme sonucunda yapılır. Hasta hastaneye yatırılmadan (ayakta tedavi protokolü; out-patient) uygulanmaktadır. Uygulama sırasında hiçbir acı ve sıkıntı söz konusu değildir. Takip ise, tedaviden sonraki ilk aylarda başlayıp gittikçe seyrekleşen aralıklarla yapılmaktadır.

  Hastalığının Tedavisi

  Gözlerin ileri doğru çıkmasının tedavisinde kortizol ve antibiyotkli damlalar kullanılır. Bu damlalar gözlerin içeri doğru girmesini sağlamaz ancak gözdeki iltihap, kızarık ve yanmanın giderilmesini sağlar. Ayrıca, gözlerdeki kuruluğun giderilmesi için saf göz yaşı damlaları kullanılabilir.

  Gözlerin içeri doğru girmesini sağlamak için tablet olarak kortizol içeren ilaçlar kullanılması sonuç vermez.

  Ayrıca, gözlere ve göz arkasındaki bölgeye radyoterapi yapmak da gözlerin içeri girmesini sağlamaz. Hatta radyoterapi artık kullanılmamaktadır; çünkü gözlerin arkasındaki kaslarda sertleşme (kontraktür) yaparak gözlerin dışarı doğru çıkma halini tamamen kalıcı hale getirebilir.

  Gözleri içeri doğru getirmek üzere ameliyatla tedavi yapan merkezler vardır ancak çok başarılı olduğu söylenemez.