Zayıflamayı Başaranların Hikayeleri

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Wish tarafından 12 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu 1. Zayıflamayı Nasıl Başardım

  [​IMG]


  6 ayda 80 kilodan 56'ya indi

  İnci Konca, 17 yaşında lise öğrencisi bir genç kız. 6 yaşından sonra kilo almaya başladı. Konca, 6 ayda 24 kilo vererek 80 kilodan 56 kiloya indi.
  26505
  trans
  İnci Konca, henüz hayatının baharında bir gene kız. Annesi çalıştığı için düzensiz ve kötü beslenmiş. O nedenle çocukluğundan beri kilo problemi olmuş. Ailesi onu diyetisyene yönlendirmiş. 17 yaşındaki İnci Konca'nın hikayesi, obezitenin çocukları ve gençleri nasıl tehdit ettiğini gözler önüne seriyor.

  Nasıl kilo aldın?

  Küçükken geçirdiğim havaleler yüzünden bitkisel ilaç takviyesi aldım. Annem geç saatlere kadar çalıştığı için, bana bakıcılar baktı. Bakıcıların beslenme konusunda yeterince bilinçli olmamaları da bana kilo olarak döndü. Altı yaşından sonra sürekli kilo almaya başladım.

  Ailede başka kilolu olan var mı?

  Babam da babamın ailesi de aşırı obez bir aileydi. Problem vardı orada da.

  Kiloluyken en çok ne tüketirdin?

  Ruh halime göre bir beslenme düzenim vardı. Canım sıkıldığında bunu yiyeceklerden çıkarırdım. Tatlı sevmezdim ama porsiyonlarım çok büyüktü. Ana öğünlerde aşırı yiyordum zaten.

  Sporla aran nasıldı?

  Bir dönem basketbol, voleybol, tenis ile ilgilenmiştim. 2 sene önce aletli jimnastik salonuna gidiyordum. Annem zorlamadığı sürece spor yapmaktan kaçıyordum.

  Nasıl bir diyet programı oluşturuldu senin için?

  Bundan önce birçok kez diyet yapmıştım. Fakat diyetisyenimin verdiği diyet listesi, bana daha çok hitap eden ve daha özgür bırakan bir diyetti. Okulum olduğu için, okul hayatıma göre bir diyet listesini, diyetisyenimle birlikte hazırladık.


  “Adım ölçer beni yürümeye yöneltti

  Kilo verme sürecinde neler yaşadın?

  Zaman zaman zorlandım. Fakat her hafta değişen, farklı farklı besinlerden oluşan bir listem vardı, hatta bana uygulaması eğlenceli bile geliyordu. Bu yüzden hiç kontrolümü kaybetmedim. Diyetisyenimle diyalogum çok iyiydi. Diyetin yanında spor da yaptım. Adım ölçer cihazı verdiler; bu da beni daha çok yürümeye ve hareketli olmaya teşvik etti.

  Diyet yaparken kaçamakların oldu mu?

  Çok canımın çektiği bir şey görünce onun değerini ölçüp ona göre davranıyordum. Eğer o yiyeceği (tatlı, hamburger) daha sonra da yiyebileceğimi biliyorsam yemiyordum. Mesela pastanede kardeşim börek yerken, o böreği orada ertesi gün de yiyebileceğimi bildiğimden, çok az yiyordum. Bu düşünce yapısını bana, diyetisyenim öğretti.

  Yepyeni bir fiziğe kavuşmuşsun?

  Evet, aynaya baktığımda çok değiştiğimi görüyorum. Diyete başladığımda 80 kiloydum. Altı aylık bir zayıflama program sonucu 24 kilo verdim. Düzenli olarak kontrollerime gittim her gittiğimde vücut analizim yapıldı. Verdiğim kilonun, nereden gittiği ölçüldü ve diyetim ona göre düzenlendi. Şimdi 56 kiloyum.

  'Yeni bir başlangıç yaptım'

  Kiloluyken psikolojin nasıldı?

  Kiloluyken hayata karamsar bakanlar vardır: ben karamsar değildim. Ruhsal bir çöküntü de yasamadım. Şimdiden tek farkı kendime güvenim ve sosyal hayatım daha azdı. Onun dışında insanların izlenimleri ele şimdikinden farklıydı tabii. Ama psikolojik olarak çok şey değişmedi; sadece simdi kendime biraz daha fazla güveniyorum. Kendimi sporla geliştirmeye çalıştığım için hala ulaşılacak bir hedefim var. Ama yeni bir başlangıç yaptığımı söyleyebilirim.
    2. Cevap: Zayıflamayı Başaranların Hikayeleri

  9 ayda 32 kilo verdi!

  Nil Şahin Gürhan'ın uyguladığı diyetle 9 ayda 32 kilo veren Orçun Köktuna'nın azminin zaferi...

  1-Bize kendinizden kısaca söz eder misiniz?
  Adım Orçun Köktuna. 36 yaşındayım, 15 yıldır çalışma hayatı içindeyim ve şu an Mali ve İdari İşler Müdürü olarak görev yapmaktayım. Evliyim ve 4 yaşında bir kızım var.

  2-Ne zaman kilo almaya başladınız?

  Kendimi bildim bileli kiloluyum. Fakat üniversite döneminde kilo
  problemim yoktu. 1994 yılında çalışma hayatına başlangıç ile birlikte hareketsizlik ve düzensiz beslenme sonucu tekrar kilo problemi yaşamaya başladım.

  3-Bu dönemde yaşadıklarınızı özetler misiniz? Aile, arkadaşlar, sevgili, vs... sosyal hayatınız ve psikolojiniz nasıldı?

  Sosyal hayatımda herhangi bir değişiklik olmadı, fakat psikolojik olarak kilolu olmak beni olumsuz yönde etkiliyordu.

  4-Daha önce diyet yaptınız mı?

  İlk diyetimi ortaokul yıllarında yaptım.Daha sonra hayatımın çeşitli zamanlarında diyet girişimlerim oldu. Fakat en son 2001 yılında kendi kendime yaptığım diyet ile 4,5 ay gibi bir sürede 30 kilo verdim, fakat diyeti ve spor yapmayı bırakınca maalesef tekrar kilo aldım.

  5-Sizi zayıflamaya iten neden ne oldu?

  Ben spor yapmayı seven biriyim, fakat kilolu olunca spor yapmak sağlık açısından riskli bir hal alıyor. Ayrıca yıllık yaptırdığım check-up programında bazı değerler yüksek çıktı ve bunun sonucunda kilo verip bu kiloyu koruyabileceğim bir hayat tarzına geçmem gerektiğine karar verdim. Fakat bunu daha önce olduğu gibi kendi başıma başaramayacağımı düşündüğüm için Nil Şahin Gürhandan profesyonel destek almaya karar verdim. Bu kararımda eşimin daha önce Nil Hanım ın desteğiyle kilo vermesi ve Nil Hanımın profesyonel ve yapıcı yaklaşımı büyük rol oynadı.

  6-Diyete başladığınızda ne hissettiniz?

  Diyete başladığınızda ne hissetiğinizden önemlisi bence diyete başlamadan ne hissetiğiniz.Diyeti geçici bir süre olarak düşünmeyip, sağlıklı beslenmeyi ve egzersiz yapmayı yaşam biçimi haline getirmek çok önemli. Bu şekilde diyete başladığınızda gerçekten diyet bir sıkıntı olmaktan çıkıyor.

  7-Bu süre içerisinde egsersiz yaptınız mı, yaptınızsa neler?

  Spor yapmak ve hareketsiz kalmamak çok önemli olduğu için diyet süresince sürekli egzersiz yaptım.Yine burada önemli olan sürdürülebilir bir egzersiz tarzının seçilmesi. Diyete yaz başında başladığım için her gün 1 saat açık havada yürüyüş yaptım. Kış ayları geldiğinde evde bulunan koşu bandında bunu devam ettirdim ve ayrıca yaşadığımız bölgede bulunan bir fitness merkezine olan üyeliğimi yeniledim ve kardio ağırlıklı antrenmanlar yaptım ve hala yapmaktayım.

  8-Diyet süresince yaşadığınız zorluklardan söz eder misiniz?

  Yemek yemeyi çok sevdiğim için ilk başlarda insanın istediğini yiyememesi en büyük zorluk, fakat daha önce de belirttiğim gibi bu kararı insan kendi kafasında verince pek bir zorluk yaşamıyor. Özellikle sosyal ortamlarda yemek ortamın bir parçası, fakat insan diyette olduğunda her gittiği yerde diyetine uygun yemek bulabiliyor. Ayrıca Nil Hanımın listelerinde belirttiği porsiyon ölçüleri çok pratik olduğu için bu zorluk daha kolay aşılabiliyor.

  9-Kilo vermeye başladığınızda ne hissettiniz?

  Kilo verdikçe sağlıklı olma hedefine adım adım yaklaştığım için çok daha motive olduğumu ve kendimi çok daha mutlu hissettiğimi söyleyebilirim.

  10-İdeal kilonuza erişmeniz ne kadar süre aldı?

  Nil Hanıma gitmeye 17.06.2008 tarihinde başladım. Tam 9 ayda 32 kilo verdim. Ayrıca listelerin içerdiği besinlerden dolayı ve spor ile birlikte diyet yaptığım için bel çevresi (başlangıç:127cm – bitiş: 92 cm) ve vücuttaki yağ ağırlığı (başlangıç:41,5 kg – bitiş: 18 kg) gibi sağlık açısından kritik olan değerler önemli ölçüde değişti.

  11-Hala diyet programına devam ediyor musunuz?

  Şu an için kilo koruma programına devam etmekteyim, fakat sağlıklı yaşam için bir hayat tarzı olarak benimsediğim için bunu diyet programı olarak düşünmüyorum.

  12-İdeal kilonuza ulaştıktan sonra yeni bir beslenem planı mı uyguluyorsunuz, yoksa diyete başlamadan önceki yeme alışkanlıklarınız devam mı ediyor.

  Hayat tarzı olarak benimsediğim için daha önceki yeme alışkanlığına devam etmek hiç aklımdan geçmiyor açıkçası. Yemek yemeyi seven insanların hayatında bu hayat tarzını benimse kararını almaları çok önemli, daha da önemlisi bu kararı alırken size destek olan kişinin yaklaşımı.

  13-Son olarak sosyal çevrenizin ve varsa sevgiliniz/eşinizin tepkileri ne oldu?

  İş ortamında ve iş ortamı dışındaki sosyal çevremden çok olumlu tepkiler aldım.Açıkçası herkes bana imrendi ve “diğer yarımın nereye gittiğini sordu.Beni görüp de diyet yapmayı düşünen kişiler derhal diyete başladı.Bu süreçte eşim ve ailem de bana çok destek oldu.


  e kolay.net​

  Sizinde fazla kilolarınızdan kurtulmak için gösterdiğiniz azmin bir hikayesi varsa bu başlıkta paylaşabilirsiniz
    3. Cevap: Zayıflamayı Başaranların Hikayeleri

  Merhaba bende zayıfladım ve zayıflıyorum bir buçuk ay gibi bi sürede 15 kilo verdim ve vereceğim daha cok kilo var bunun farkındayım bu konuyla ilgili ilk defa buraya yazıyorum o yüzden yazım hatalarımı mazur görün şimdiden kilo verebilmek için gercekten size önerilerim var onlarda şunlar:
  1-)Kendinize bi amaç bulun:
  bu amaç saglıgınız olabilir,üzerinize rahat olan giysileri bulmak veya buna benzer şeyler olabilir...
  2-)Mutlaka spor yapın:
  Evet kilo vermek için spor yapmak gerekli ve kaçınılmaz yorulmadan bir şeye emek vermeden karşılık beklemek ahmaklıktır...
  3-)Az yiyin:
  ben su hayatımda bir cok defa kilo vermeye calıstım diyet yaptım diyetisyene gittim ne olursa olsun tek bişey anladım bunu kabul edin aç kalmadan kilo vermek cok zordur yani benim için öyleydi

  Bu yazdıklarım en basit kilo vermek isteyen kişilerin bildiği şeyler şimdi geldi asıl yazmak istediklerime
  Her insan farklıdır o yüzden benim yaptıklarımı yapcaksınız diye bi zorunluluk yok ama ne olursa olsun az yemek yiyin ac kalın ekmek tamamen yemeyin eger benim gibi sonuc almak istiyosanız imkanınız varsa bi spor salonuna yazılın ilk başlarda cok hızlı kilo verirsiniz moraliniz maksimumdur sonraları kilo vermek zorlasır eger burda diyeti bırakırsanız verdiğinizi geri alırsınız kesinlikle tam suan yemeyi brakın internetten yazılar okuyun yeşil çay için zayıflamayı baslayalı 1.ayınızı doldurdugunuzda benım nedemek istediğimi anlıyacaksınız zaten vede son olarak şunu demek istiyorum hızlı kilo vermenin zararlı oldugunu söyleyenlerin aksine ben yararlı oldugunu savunuyorum çünkü ayda 3-4 kilo verdiğinizde direnciniz cabuk kıralan biriyseniz diyeti bırakırsınız o yüzden hızlı verin ama spor yaparak hızlı verin kararlı olun yapılan bi arastırma var oda şöyle bi kaç insanı 2 gruba ayırıyolar 1.grup hızlı kilo verirken 2.grup yavaş kilo veriyo ve sonuc şöyle oluyo hızlı kilo verenler daha saglıklı oluyo ve diyete devam ediyo 2.grup yavaş kilo vereler direncleri kırılıyo ve verdiklerini geri alıyolar kısaca hızlı kilo vermek bana göre daha iyi tabi insandan insana vucüttan vucüda farklılık gösterebilir bu şeyler ama BEN TEK BİŞEYİ ANLADIM ODA ŞU GERÇEKTEN KİLO VERMEK İSTİYOSANIZ KARARLI OLCAKSINIZ VE ASLA PES ETMİYCEKSİNİZ...