Zayıflama hapına dikkat

'Haberler' forumunda HazaN tarafından 27 Ocak 2010 tarihinde açılan konu


  1. İlaç firması Abbott, AB ülkelerinde ve Türkiye'de kullanımı kalp hastaları için riskli bulunan ''sibutramin'' içeren anti obezite ilaçlarının, Avrupa Birliğindeki pazarlama faaliyetlerini askıya aldığını bildirdi.
    [​IMG]
    Abbott tarafından yapılan yazılı açıklamada, Avrupa İlaç Kurumuna bağlı (EMA) Beşeri Tıbbi Ürünler Komisyonu'nun (CHMP) geçtiğimiz hafta yaptığı oylama sonucunda ''Sibutramin' içeren tüm anti obezite ilaçlarının pazarlama ruhsatlarının askıya alınmasını önerme kararı aldığı belirtti.

    Avrupa İlaç Ajansı, ''Sibutramin'' ihtiva eden ilaçların kardiovasküller (kalp) hastalığı olanlarda risk oluşturduğu gerekçesiyle, AB pazarından kaldırılmasına ve ruhsatlarının askıya alınmasına karar vermişti.

    Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü de bu karar doğrultusunda Abbott Laboratuvarı İthalat İhracat ve Ticaret Limited Şirketi adına ruhsatlı olan ''Reductil 10 Mg kapsül'' ve ''Reductil 15 mg. Kapsül'' adlı ilaçların tüm serilerinin tedbir amacıyla, eczane, ecza deposu, hastane seviyesinde piyasadan toplatılmasına ve satışının durdurulmasına karar vermişti.