Zara Kimdir, Hayatı

'Biyografi' forumunda Elfida tarafından 21 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. 1991 yılında Milliyet gazetesinin açmış olduğu liseler arası Müzik ve Halk Oyunları yarışmasında Türk Halk Müziği Bayan Solist dalında Türkiye birincisi oldu. Aynı yarışmaya 1993 yılında iştirak ederek tekrar birincilik kazandı.
  1996 yılında TRTnin açmış olduğu Yetişmiş Ses Sanatçısı sınavını kazanarak TRT Türk Halk Müziği Akitli Ses Sanatçısı unvanıyla göreve başladı. 1997 yılında Atatürk Kültür Merkezinde sahnelenen Yunus Emre Müzikali nde Amber rolüyle oyuncu ve solist olarak görev aldı. 1998 yılında 15 aylık çalışmanın ürünü olarak AVUNTU albümünü piyasaya sürdü. Ertesi yıl Atıf Yılmazın yönetmenliğinde Eylül Fırtınası isimli ilk uzun metraj filminde Tarık Akan ile başrolü paylaştı, İlk albümünün yankıları sürerken 2000 yılında BOYUT isimli ikinci albümünü çıkardı. Albümünde icra ettiği tüm türkülere klip çekerek VCD ortamında verildi. 2001 yılında Osman Sınavın yönettiği Deli Yürek sinema filminde oyunculuk performansıyla dikkat çekti. 2002de üçüncü albümü MİSAFİRi, 2003 yılında, 27 eserden ve iki albümden oluşan ÖZLENENLERi piyasaya sürdü.

  Özlenenlerin birinci albümünde Zara, müzik severlere ilk kez Türk Sanat Müziği okuyarak sürpriz yaptı. 2. albümünde ise Eski Türk Film Müziği şarkılarını seslendirerek tanıdık melodileri sandıktan çıkardı.
  2003 yılının bir diğer sürprizi de, sanatçı ilk kez Kanal D televizyonunda 28 bölümden oluşan GELİN isimli Tv dizisinde başrol oynayarak halkla buluştu. 2004 yılında, 1992de çekilen ancak deprem felaketlerinden sonra yayını bekletilen, Bayındırlık Bakanlığı ile ortak çalışması AĞIT (Sele gitti) klibi Doğal Afetlere Bilinçli Toplum projesi kapsamında yayına girdi. Kral TV ve MGD gibi saygın birçok organizasyonların ödülleri ile birlikte, 4 yıl üst üste 2000/2001/2003 en iyi Türk Halk Müziği Kadın Sanatçı Altın Kelebek ödüllerini aldı.

  Son olarak, sanatçı 2005te kariyerine, yine çift CDli ZAMANI GELDİ albümüyle devam etti. Bu albümün ilk CDsi 17 adet Türk Halk Müziği eseri, yanında 12 şarkılık 70li yıllar aranjman CDsi ile çıktı. Sanatçı aynı yıl Ekim ayında BÜLBÜL-İ ŞEYDA isimli senfoni ile Türk Tasavvuf Müziği albümünü piyasaya sundu. TRTde ZAMANI GELDİ isimli programın sunuculuğunu üstlenen Zara 41 programda izleyicileriyle buluştu. İbrahim Tatlıses, Selda Bağcan, Yavuz Bingöl, Edip Akbayram, Belkıs Akkale, İzzet Altınmeşe, Sabahat Akkiraz, Uğur Işılak, Alişan, Funda Arar, Zerrin Özer, Fatih Erkoç, Muzaffer Akgün gibi değerli ustaları ağırladı.
  2006 yılının ramazan ayında ATVde TANRI MİSAFİRİ adlı sahur programında Zara ünlü konukların evlerinden canlı olarak yayını gerçekleştirdi.
  2008 yılında kendi kurduğu zr müzikten bahar isimli albümünü piyasaya sundu.