Zanaat Nedir?

'Ders notları' forumunda Dark tarafından 22 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. Zanaat Nedir?

  Zanaat, maddi ihtiyaçlarını karşılamak için eğitim ve tecrübe gerektiren işlere verilen addır. Ayrıca hüner ve marifet anlamlarına da gelmektedir. Bir işle veya meslekle uğraşan ustalığı ve mahareti olan kimselere ise sanaatkar denilmektedir.

  Osmanlılar zanaat anlamına gelen hirfet sözcüğünü kullanmışlardır. Osmanlı döneminde çeşitli zanaat kollarının toplandığı Ahi teşkilatı bulunmaktaydı. XIX. yüzyılda Osmanlı’ya gelen Fransız mozaikçisi Pretextat Le-comte çinicilik, hâkk, mâden işleri, dökmecilik ve bakırcılık, camcılık, taş yontuculuğu, nakış, kalemkârlık, halıcılık, kumaş ve kadifecilik, saraçlık, kunduracılık, silâh işçiliği, ahşap işleri, telkari, cevahircilik, mühür yapımcılığı, minekârlık, tesbihcilik, kayık imâli, lo*kum, helva ve şekerleme yapımı hakkında bilgi vermektedir.

  Sanayi devriminden sonra zanaatlar büyük ölçüde sarsılmıştır. Seri imalat ile birlikte bir çok zanaat ortadan kalktıysa bununla birlikte yeni zanaat alanları da doğmuştur. Saraçlık ve nalbantlık tarihe karışırken bunun yerine otomobil tamirciliği kaportacılık ve boyacılık gibi zanaatler ortaya çıkmıştır.

  Günümüzde zanaat denilince akla ilk gelen küçük sanatlardır. Şiir, müzik, resim, heykel, hat, tezhip gibi zanaatler ise “güzel sanatlar” olarak adlandırılmaktadır.
    2. Cevap: Zanaat Nedir?

  çok güzell süperrrrrrrrrrr
    3. Cevap: Zanaat Nedir?

  Valla kim yazdıysa süper olmuşşşş :)))
    4. Cevap: Zanaat Nedir?

  allah razı olsun allah ne muradı varsa versin yazanın ellerine sağlık
    5. Cevap: Zanaat Nedir?

  çok teşekkür ederim çokm güzel olmuş
    6. Cevap: Zanaat Nedir?

  ya süperrrrrrrrrrrrrr olmuş bunu kim yazdıysa çok iyi akıl etmiş allah ondan razı olsunnn...