Zaman Tüneli Düzenleme

'Sosyal Medya' forumunda Sitem tarafından 28 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. facebook Zaman Tüneli Düzenleme
  Zaman Tüneli nasıl Düzenlenir


  Facebookun bu yeni özelliğini nasıl düzenlemeniz gerektiğine dair beş tane ipucu var. Yeni arayüzde uzmanlaşmak çok uzun sürmüyor ve özellikle ününe dikkat eden herkes için önem arzediyor.

  1. Nasıl Gizlemeli

  Bildiğiniz gibi Facebookun gizlilik konusunda bazı zaafları var. Bu nedenle profilinizdeki bilgilerin gözlerden ırak kalmasını isteyebilirsiniz. Bu sosyal medyanın daha basit olduğu zamanlarda paylaştığınız ve utanç verici bir paylaşım da olabilir eski sevgilinizden duvarınızda kalan bir paylaşım da olabilir.

  Zaman tünelinde bir şeyi gizlemek için paylaşımınızın üst kısmındaki kalem bağlantısına tıklayarak “Zaman Tünelinde Gizleyi seçebilirsiniz. Bu kadar basit.

  Unutmayın: Önceden uyguladığınız gizlilik ayarları hala zaman tünelinizde aktif. Yani ailenizin görmesini istemediğiniz fotoğraflarınız hala aynı şekilde gizli duruyor.

  Profilinizi herkese açık tutmak istiyorsanız ancak yıllar önce paylaştıklarınızın herkes tarafından görülmesini istemiyorsanız, zaman tüneli ayarlarınızı daha genel olarak da düzenleyebilirsiniz. Ana Sayfa butonunuzun yanındaki ok tuşuna basarak Gizlilik Ayarlarınıza ulaşabilirsiniz. “Eski Gönderilerinin Hedef Kitlesini Sınırla kısmına geldikten sonra “Eski Gönderilerini Kimlerin Görebileceğini Yönet bağlantısına tıklamalısınız. Bu menüde “Eski Gönderileri Sınırla tuşuna bastığınızda tüm eski gönderileriniz sadece arkadaşlarınıza görünecektir.

  2. Eski Hikayelerinizi Paylaşın: Geçmiş Gelişmeleriniz

  Doğduğunuz günü, üniversiteye başladığınız günü, ilk bisiklet sürdüğünüz günü veya daha fazlasını herkesin bilmesini isteyebilirsiniz. Bu olaylar zaman tünelinizde yer almayabilir ancak bunu siz gerçekleştirebilirsiniz.

  Zaman tünelinizde yer alan “hayatındaki önemli gelişme bağlantısına tıkladıktan sonra paylaşmak istediğiniz şeyleri geçmiş tarihleri de belirterek kolayca yerleştirebilirsiniz. Yani artık Facebook tüm hayatınızı yansıtıyor, sadece Facebooka üye olduktan sonra yaşadıklarınızı değil.

  3. Zaman Tünelinizi Kişiselleştirin

  Zaman tünelinizi özelleştirmenin pek çok yolu var. Artık en önem verdiğiniz durum bilgilerini, resimleri ve olayları öne çıkarabilirsiniz.

  İlk olarak, zaman tünelinize kapak ekleyebilirsiniz. Profilinizin üst kısmında “Bilgilerini Güncelle tuşunun üstünde “Kapak Ekle tuşunu görebilirsiniz. Tıkladığınızda fotoğraf albümlerinizden seçim yapabilir veya yeni resim yükleyebilirsiniz. Yüklendiği zaman kapak resminizin konumunu da ayarlayabilirsiniz.

  Eğer kapak fotoğrafınızı koyduktan sonra beğenmezseniz, farenizi kapağın üzerine getirdikten sonra “Kapağı Değiştir menüsüne basarsanız kapağı tekrar yükleme veya konumunu değiştirme seçenekleri karşınıza çıkacaktır.

  Yarattığınız fotoğraf albümleri için gösterilen ilk fotoğrafı ayarlayabilirsiniz (Bu daha önce de mümkündü ancak artık yapma yolu değişti). Albüm paylaşımının üst kısmındaki kalem tuşuna basarak “Ana Fotoğrafı Değiştire basarak ayarlayabilirsiniz.

  Bir durumunuzu öne çıkarmayı da sağlayabilirsiniz. Böylece ufak bir görüntüden ekrana yayılan bir görüntüye dönüştürebilirsiniz. Paylaşımınızın üstündeki yıldız tuşuna bir kez basmanız bunun için yeterli. İsterseniz bir kez daha tıklayarak eski haline getirebilirsiniz.

  4. Zaman tünelinizi farklı açılardan kontrol edin

  Zaman tünelinizde pek çok şeyi gizlemiş olsanız bile, Facebook tarihçenizi tamamen görebilirsiniz.

  Zaman tünelinizdeyken “Yaptıklarının Dökümü ne tıklayın. Orada profilinizde paylaşmadan önce gözden geçirebileceğiniz tüm bilgiler ve Facebooktaki hareketleriniz yer alıyor. Bu kısımı sadece siz görebiliyorsunuz.

  Görmek istediklerinizi üstte yer alan “Tümü bağlantısıyla ayarlayabilirsiniz. Buradan sadece durum güncellemelerinizi, diğerlerinin paylaşımlarını veya istediğiniz Facebook uygulamasının paylaşımlarını, fotoğrafları veya çok daha fazlasını filtreleyerek görebilirsiniz.

  Önceden olduğu gibi diğerlerinin profilinizi nasıl gördüğünü de kontrol edebilirsiniz. “Yaptıklarının Dökümü tuşunun yanında yer alan çarka tıkladığınızda “Başkasının Gözünden Gör seçeneğiyle isterseniz arkadaşlarınızın gözünden isterseniz genel olarak görebilirsiniz.

  5. Fazla bilgi yüklemesi: arkadaş ve güncellemeleri nasıl filtrelemeli

  Şimdi zaman tüneliniz şekle şemale girdiyse, haber kaynağınızda gösterilenlerle ilgili biraz temizlik yapmak isteyebilirsiniz.

  Bir arkadaş eklediğinizde veya başka birinin herkese açık güncellemelerini takip ettiğinizde, Facebook otomatik olarak ayarınızı “Çoğu Güncellemeler yapmakta. Bunu o profile gittikten sonra “Abone tuşuna basarak ayarlayabilirsiniz.

  Eğer henüz yapmadıysanız, arkadaşlarınızı listelere de kaydedebilirsiniz, aynı Google+ Çemberlerinde olduğu gibi. Facebook listeleri Eylül ayında ortaya çıktı.

  Haber kaynağı sayfanızda sol alt kısımda “Listeler bölümü yer alıyor. Ailenizi, arkadaşlarınızı ve diğer kişileri buradaki listelere ekleyebilirsiniz.
  Son bir şey: Eğer hala arkadaşlarınızı “dürten kişilerdenseniz, bu özelliği hala Facebookta bulabilirsiniz. Arkadaşınızın profiline girin ve dürt seçeneğini “Mesaj Gönder tuşunun yanındaki çarka tıklayarak görebilirsiniz.


  Alıntı:tamindir