yüzey sürtünme kuvveti nelere bağlıdır

'Eğitim Merkezi' forumunda Burcu tarafından 12 Temmuz 2014 tarihinde açılan konu


 1. yüzey sürtünme kuvveti nelere bağlıdır

  Sürtünme, birbirine görevli olarak hareket eden iki nesnenin arasında oluşan ve harekete karşı koyan kuvvete verilen isimdir. Daha genel bir kavram olarak, sürtüşme bilimi olarak tanımlanan tribolojinin bir alanıdır.
  Sürtünme kuvvetinin bağlı olduğu etkenler
  1- Yüzeyin pürüzlü olması: Cismin hareket edeceği yüzeyin pürüzlü olması cismin hareketinde önemlidir. Pürüzlü yüzeylerde cisimlerin hareket etmesi için daha büyük kuvvete ihtiyaç vardır. Bütün yüzeylerde mutlaka pürüz vardır. Cisimler birbiri üzerinde hareket ederken, yüzeylerindeki girinti ve çıkıntılar birbirinin içerisine girerek cismin hareket etmesini güçleştirirler. Cilalı yüzeylerde bu girinti-çıkıntılar daha az olduğundan sürtünme kuvveti de o oranda azdır. Bu nedenle pürüzlü yüzeylerin yağlanması ile bu girintiler azaltılarak daha az sürtünme kuvveti uygulaması sağlanabilir.
  2- Cismin ağırlığı: Bir cismin ağırlığı arttığında cismin ve yüzeyin girinti-çıkıntıları daha fazla birbiri içine gireceğinden sürtünme de artar. Yani cismin hareketini engelleyen kuvvetin büyüklüğü de artar. Cismin hareket etmesini engelleyen bu kuvveti yenmek için, bu kuvvetten daha büyük bir kuvveti cisme uygulamak gerekir.
   


Similar Threads: yüzey sürtünme
Forum Başlık Tarih
Eğitim Merkezi Brezilyanın Yüzey Şekilleri 1 Ağustos 2012
Eğitim Merkezi Çemberin Yüzey Alanı 10 Ocak 2012
Eğitim Merkezi Su Molekülleri Arasındaki Kohezyon Ve Yüzey Gerilimi 16 Kasım 2011
Eğitim Merkezi Dünyanın Yüzey Alanı 27 Haziran 2011
Eğitim Merkezi Havanın Uyguladığı Sürtünme Kuvveti 17 Temmuz 2012