Yüz Tipine Göre Gözlük Modelleri

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Ceylan tarafından 26 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


 1. Yüz Şekline Göre Gözlük Modelleri


  Gözlük sağlık açısından önemli olduğu gibi aynı zamanda estetik bir seçimdir de. Seçeceğiniz gözlük tipinin yüz şeklinize uygun olması önemlidir. çerçeve şeklinin yüz şekline kontrast yapması yani yüz şeklinin tersi olması tavsiye edilir. Bunun için aşağıdaki uyarıları dikkate alın:

  Uzun yüz: Bu tip yüzde yuvarlak ve kare çerçeveler çok başarılıdır. Enine hatları kısa, boyuna hatları uzun olan çerçeveler de bu yüze göredir.
  Çerçeve önerileri: Yuvarlak, kare.


  Yuvarlak yüz: Yüksek şakaklı çerçeveler daha uzun bir profil etkisi verir. Kaş çizgili çerçeveler de (kalın veya belirgin üst çerçeveler) gözü çekik gösterir ve bu etki yüzün daha uzun görünmesini sağlar.
  Çerçeve önerileri : Köşeli veya dikdörtgen, genişçe çerçeveler.

  Kare yüz: Bu tip yüzde kuvvetli bir çene çizgisi, geniş bir alın ve elmacık kemikleri bulunur. Köşeleri yumuşatmak için yumuşak, kıvrımlı çerçeveler seçilerek yüze anlam verilebilir. Klasik oval çerçeveler de bu yüz tipine yakışır.
  Çerçeve önerileri : Oval, yuvarlak.

  Oval yüz: Oval yüze hemen her çerçeve uyar. Yumuşak köşeleri olan ve şakağa doğru yükselen kare şeklinde çerçeveler oval yüzlere özellikle yakışır.
  Çerçeve önerileri : Herhangi bir çerçeve

  Üçgen yüz: Alt çerçevesi olmayan metal modeller de deneyebilirsiniz.
  Çerçeve önerileri : Üst hatları düz olan çerçeveler.