Yüz Şekline Göre Makyaj Teknikleri

'Kişisel Bakım' forumunda Yasemin tarafından 15 Mart 2013 tarihinde açılan konu


 1. Yüz Şekline Göre Makyaj Önerileri  Yüz şekline göre Profesyonel Makyaj yine Profesyonel Makyaj malzemeleriyle profesyonel Makyöz tarafından yapılır. Doğru makyaj mutlaka tekniklerini kullanarak doğru kişiye doğru makyaj tekniğiyle yapılmalıdır.Yüzdeki altın orana göre Makyaj Stilini belirlemek ve bunu doğru renklerle kullanarak kişilerinin güzel yanlarını ön plana çıkarmaktır.

  Makyaj yaparken son trendleri ve moda renkleri takip etmek kadar, kişiliğimizi, sosyal statümüzü, saç, cilt, ten ve göz rengimizi ve en önemlisi yüz şeklimizi dikkate almak gerekmektedir. Böylece son derece doğal, güzel unsurlarımızı öne çıkaran ve eğer varsa bazı kusurlarımızı kolayca gizleyen bir sonuç elde edebiliriz.

  [​IMG]

  Oval Yüz Şekline Göre Makyaj;
  Oval yüz için düzeltme gerektirmeyen tek yüz şekli denebilir. En ideal yüz şekli olan oval yüz ,yanaklarda genişleyip çenede incelir.Diğer yüz şekillerine yapılan müdahaleler bile oval yüze yaklaştırmak içindir.

  Yuvarlak Yüz Şekline Göre Makyaj
  Bu yüz şeklinde özellikle çene ve elmacık kemikleri belirgin hale getirilmelidir. İlk önce yüze ten renginde fondoten uygulanır. Daha sonra 1.5 2 ton koyusu ile geriye çekilerek görüntüsünü yumuşatmak istediğimiz kısımlar gölgelenir. Yüzün alt bölümünde kulak kenarından başlayarak alnın iki tarafına gölgelemeler yapılır.

  Kare Yüz Şekline Göre Makyaj;

  Kare yüzlerde keskin ifadeyi ortadan kaldırmak ve yumuşak bir ifade kazandırmak için dikkat yüzün orta bölümüne çekilmeli bunun için de canlı renkler kullanılmalıdır. Öncelikle yüze ten renginde fondoten uygulanır. Daha sonra 1 2 ton koyusu ile saç diplerinden başlayarak şakaklara doğru kavisli bir bölge yapılır. Ayrıca gözün dış kısmına uç yanak kemiği üzerine ve çeneye aydınlatıcı uygulanmalıdır.

  Uzun Yüz Şekline Göre Makyaj;

  Uzun yüzlerde daha canlı ve derin bir ifade elde edebilmek için öncelikle yüzdeki düz görüntüyü gidermek gerekir. Her zamanki gibi yüze ten renginde fondoten uygulanır.Gözlerde de çekik makyajlar daha iyi sonuç vericektir. Ayrıca alın bölgesine bırakılan perçem ve kaküllerde uzun yüzlerde hoş bir görüntü sağlanmasına yardımcı olacaktır.