Yüz Maskeleri ve Etkileri

'Kişisel Bakım' forumunda Wish tarafından 4 Ocak 2009 tarihinde açılan konu


 1. Yüz Maskeleri
  Bezelyeden patlıcana kadar birçok sebzenin,cildimiz içinbirer cansimidine dönüşebileceğini biliyor musunuz?Sebzeler vücudumuzaolduğu kadar cildimiz üzerinde de olumlu etkilere sahip.Hazırlanmasıçok kolay olan bu maskeleri uygulayarak pürüzsüz ve sağlıklıbir cilde kavuşabilirsiniz.

  1.SALATALIK MASKESİ : İki tutam çuha çiçeği kurutularak,dövülüptoz haline getirilir.Kabukları soyulmuş yarım salatalık,birfincan pirinç unu,çuha çiçeği tozu ile birlikte on dakikaateşte pişirilir.Elde edilen karışım bulamaç halinegetirilir.Hazırlanan bulamaça yarım fincan elma suyu,bir çorbakaşığı saf zeytinyağı ilave edilerek krem haline getirilir.

  ETKİSİ : Yüz ve boyuna uygulanan bu maske cildin canlı ve sağlıklıgözükmesini sağlar.Yüzde yarım saat beklettikten sonra ılıksu ile yıkanır ve gül suyu sürülür.

  2.BAL MASKESİ : Civan perçemi çiçeği,saf suda on dakika kaynatıldıktansonra sıkılarak süzülür.Bir fincan su soğutulur.Elde edilenposa ezildikten sonra,yarım fincan limon suyu,bir çorba kaşığızeytinyağı,bir tatlı kaşığı bal ve çırpılmış yumurtasarısı ile karıştırılır.Hazırlanan karışıma soğukcivan perçemi suyu ilave edilir.Maske kıvamına gelinceye kadaryulaf unu
  eklenir.

  ETKİSİ : Yüzdeki çöküntü ve kırışıklıklarıngiderilmesini önler.Bu maske bir hafta uygulanmalıdır.Yüzdebir saat kalması gereklidir.

  3.YUMURTA MASKESİ : İki avuç buğday,iki bardak suda ezilir.İkiyumurta sarısı ve bir çorba kaşığı badem yağı konulur.Yüzesürülür ve kurumaya başlayınca yıkanır ve gülsuyu sürülür.

  ETKİSİ : Kızıl lekelerin ve sivilcilerin giderilmesini sağlar.Sabahve akşam olmak üzere günde iki defa uygulanır.Bu maske şampuanolarak kullanılabilir,saçların parlamasını sağlar.

  4.BEZELYE MASKESİ : İki su bardağı taze bezelye,ezildiktensonra üzüm pekmezi ile karıştırılır.Yumurta akı ve yarımfincan ayçiçek yağı ilave edilir.Bir miktar un konularakmaske kıvamına gelinceye kadar karıştırılır.

  ETKİSİ : Ten dokusu üzerinde parlaklık sağlar,gece yatmadanuygulanmalıdır.Sabah cilt temizlenir.

  5.ÇİLEK MASKESİ : Bir avuç taze çilek ezilip,yulaf unu ile karıştırılır.Biradet yumurta sarısı ile iki çrba kaşığı yoğurt çırpılır,kremkıvamına getirilir.

  ETKİSİ : Kuru ciltler için besleyici olan bu maske 20 dakikaciltte kaldıktan sonra ılık su ile yıkanır.Çilek maskesi özelliklegözaltlarındaki kırışıklıkların azalmasında önemli roloynar.

  6.PATLICAN MASKESİ : Dilimlenmiş yarım patlıcan iki bardak sudakaynatılır.Hazırlanan karışıma bir diş sarımsak eklenereklapa haline getirilir.Buna kaymak katılarak krem halinegetirilir.Bu karışım iki ay boyunca hergün tekrarlanmalıdır.

  ETKİSİ : Tendeki mikropları arındırmada ve yüze canlı bir görünümkazandırmada etkindir.

  7.KAYISI MASKESİ : Üç tutam defne yaprağı,bir tutam tarçınkayısı suyunda pişirilir.Bir adet yumurta ve yarım fincan sütkarıştırılarak krem haline getirilir.

  ETKİSİ : Yüzdeki sivilcelerigidermek ve tene tazelik kazandırır.Saçauygulandığında dökülmeyi durdurur ve saçın geç ağarmasınısağlar.