Yusuf Ziya Ortaç Edebi Hayatı

'Biyografi' forumunda Belinay tarafından 3 Mart 2012 tarihinde açılan konu 1. Yusuf Ziya Ortaç

  Doğum 23 Nisan 1895/İstanbul
  Ölümü 11 Mart 1967/İstanbul
  Meslek Şair, yazar, öğretmen, yayımcı ve siyasetçi
  Beş Hececiler grubunun üyesi ve kurucularındandır. Önemli mizah yazarıdır ve Orhon Seyfi ile siyasi mizah dergisi Akbaba'yı yayın hayatına kazandırmış büyük ölçüde hayran kitlesi edinmiştir. 8. ve 9. Ordu Milletvekili olarak TBMM’de görev yapmış bir siyasetçidir.

  AİLE, İŞ VE EĞİTİM HAYATI
  1985 yılında İstanbul Beylerbeyi semtinde dünyaya gelir. Babası Konya’nın önemli isimlerinden mühendis Süleyman Sami Beydir. Annesi ise İzmirli bir aile olan İzzet Beyin kızı Huriye hanımdır.İstanbul Vefa İdadisi'nde okumuştur, liseden mezun olduktan sonra sınavı kazanarak edebiyat öğretmeni olmuştur ve çeşitli okullarda dersler vermiştir. 1936 yılından itibaren İstanbul Sular İdaresi Meclis Üyeliği yapmıştır. 1944-1945 yılları arasında bir Fransız Lisesinde öğretmenlik yapmıştır.1946 ve 1954 yılları arasında ise bazı dergilerden, sular idaresinden ve öğretmenlikten ayrılarak Ordu Milletvekilliği yapmıştır.11 Mart 1967 yılında ise vefat ederek Zincirlikuyu Mezarlığına gömülmüştür.

  EDEBİ HAYATI
  Şiire lise yıllarında aruz vezni ile başladı ve ilk şiiri 1914 yılında Kehkeşan Dergisinde yayımlandı. Abdullah Cevdet Bey ile tanışmasından sonra İçtihat dergisine şiirler göndermeye başladı. Yayımlanan şiirleri sayesinde şair olarak tanınmaya başlandı. Daha sonra ailesinin taşınması vesilesiyle komşuları sayesinde Ziya Gökalp ile tanıştı ve tavsiyesi üzerine hece ölçüsünde şiirler yazmaya başladı. Hece ölçüsüyle yazdığı ilk şiir Gece Hamamı Türk Yurdu dergisinde yayımlandı.1916 yılında Akından Akına adlı manzume kitabını Enver Paşanın isteği üzerine yayınladı, 22 şiirden oluşan bu kitap ordu için yazılmış şiir içerikliydi.İlk yayın hayatına Şair isimli bir dergi çıkararak başladı. Şiirin yanı sıra tiyatro eserleride yazdı. Binnaz adlı ilk piyesi hece ölçüsü ile yazılmış başarılı bulunan ilk manzum piyes olarak kabul görür.7 Aralık 1922 yılında Orhan Seyfi Orhon ile Akbaba adlı mizah dergisini çıkarmaya başladı. Dergide büyük söz sahibi olan Yusuf Ziya Çimdik ve İzci takma adlarıyla yazılar ve şiirler yayımladı. Dergi Yusuf Ziya Ortaç’ın ölümüne kadar Akbaba dergisinin yayınını her ne kadar belli dönemlerde sıkıntılar içinde de olsa devam ettirdi.1928 yılında sanat hayatına yeni giren gençlere destek olmak amaçlı Meş’ale adlı sanat ve edebiyat dergisini çıkarır. Yaklaşık beş ay kadar yayına devam eden dergi yeni harf inkılabından sonra kapanır ve topluluk dağılır.Orhan Seyfi ile Akbaba dışında İki Bacanak, Ayda Bir, Hera ve Çınaraltı adlı dergileride çıkarmıştır.Öykü ve roman alanında da eserler ortaya koyan Yusuf Ziya vefatına yakın daha çok mizah, gezi ve biyografi alanında eserler verdi. Kullandığı dil ve üslup ile adı Üslup Ustası olaraktan anılmaya devam eder.