Yurt dışı eğitiminde yeni gözde ülkeler

'Etüt Merkezi' forumunda YAREN tarafından 29 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu


 1. Yurt dışı eğitimde tercihler değişiyor
  Yurt dışı eğitimde avantajlar nelerdir?
  Yurtdışı eğitimde gözde ülkeler..

  Bu yıl bir lisans programına kaydını yaptıramayacağını düşünen ve yurt dışınde okuma imkanı olan üniversite adayları için,artık sadece ABD, İngiltere, Kanada, Fransa ve Almanya gibi fırsatlar yok.
  Yapılan bir araştırmalar sonucunda, dünyada gerek ekonomik, gerekse kültürel reytingleri yükselen Çin, Rusya, İspanya gibi ülke üniversiteleri de Türk öğrencilerin akınına uğradığını gösteriyor.

  [​IMG]

  İtalya’dan Avustralya’ya Macaristan’dan İsveç’e kadar 10 ülke üzerinde yaptığı araştırmalarla yurt dışında eğitim alternatifi arayanlara en popüler 85 lisans ve dil eğitimi programını ortaya çıkarıyor.

  Tercihler değişiyor mu?

  Aileler önceki yıllarda çocuklarının hem dillerini geliştirmeleri hem de vizyon sahibi olmaları için ABD, İngiltere,seyrek olsa da Almanya, Fransa ya da Kanada’yı tercih ediliyordu. Bunun başlıca nedeni ise eğitim programlarının öğrencilere çok uygun olmasıyken, bu ülkelerdeki okulların Türkiye’de YÖK denkliğinin bulunması ve İngilizce öğrenme de tercihleri etkiliyordu.

  Günümüzde ise öğrenciler sadece İngilizce için yurt dışına gitmiyor.
  Dünya ekonomisinde güç sahibi olan ülkeler ve kültürler nedeniyle son yıllarda Çince, Rusça, Japonca ve İspanyolca Türk öğrencilerin tercih ettikleri diller arasında öne çıkmaya başladı. Bu durum, adı geçen ülkelerdeki okulları da oldukça popüler bir konuma getirdi.

  Bu ülkelerde Türk öğrencilerin sayıları her geçen yıl daha da artış gösteriyor.

  Bunun yanısıra, bu öğrencilerin birçoğunun bu üniversitelere kayıt yaptırdıktan sonra gösterdikleri performansla tamamen burslu olarak eğitimlerine devam edebiliyor olması, maddi gücü bu okullarda okuyabilmek için tek geçerli araç olamaktan da çıkarmış durumda.

  Avantajları nedir?

  Ekonomist dergisinin yaptığı araştırmada, çok bilinen ve rahatlıkla ulaşılabilen İngiltere, ABD, Fransa, Almanya ve Kanada’daki okulları araştırma dışında, Türk öğrenci sayısı sürekli artan ve yıldızı parlayan 10 farklı ülkedeki alternatifleri üzerinde odaklanıyor.
  Hürriyet​
   


Similar Threads: Yurt dışı
Forum Başlık Tarih
Etüt Merkezi 2012 Yurtdışı Öğretmenlik Sınavı Soru ve Cevapları 4 Şubat 2012
Etüt Merkezi Lise Öğrencilerine Yurtdışında Burs 31 Ocak 2012
Etüt Merkezi Yurtdışında üniversite nasıl okunur? 26 Ocak 2012
Etüt Merkezi Yurtdışından türkcell ödemeli yapılır mı 9 Ağustos 2011
Etüt Merkezi Yurtdışı Üniversitelere Transfer nasıl yapılır 20 Şubat 2011