Yurdumuzun Tanınmış Müzisyenleri

'Medya Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 25 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Yurdumuzun Tanınmış Müzisyenleri

  ÇAĞIL YÜCELEN AKIN (Doğ. 1962)

  Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının solisti olan kemancımız Çağıl Yücelen, müziğe dört yaşında babası Akşit Yücelenle başlamış, Ankara Devlet Konservatuvarını altı kez sınıf atlayarak bitirdikten sonra İtalyada Chigiana Müzik Akademisinde ve Viyana Devlet Müzik Yüksek Okulunda öğrenim yapmıştır. Ankarada Jules Higny ve Suna Kanla çalışan sanatçımız, İtalya ve Avusturyada Wolfgang Marschner, Josef Sivo, Salvatore Accardo, Roswitha Randacher gibi seçkin kemancıların öğrencisi olmuş, Franco Farulli ile oda müziği dalında eğitimini sürdürerek Viyana Müzik Yüksek Okulunu “üstün başarı derecesiyle bitirmiştir.
  Sanatçımızın yurtdışında konser ve resital verdiği ülkeler arasında Avusturya, Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere, İtalya ve İspanya bulunmaktadır.
  Çağıl Yücelen, 1986da Viyana Yaz Festivaline katılmış, uluslararası İstanbul ve Ankara müzik festivallerinde yer almıştır. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde konçertolar yorumlayan kemancımız, “Anadolu Yaylılar Dörtlüsünü kurulmasına öncülük etmiştir

  TUNÇ ÜNVER (1953)
  [​IMG]
  Üstün yetenekli çocukların yurtdışında öğrenimi için çıkarılmış olan 6660 sayılı yasadan yararlanan ünver, müziğe beş yaşında başlamış, Ankara Devlet Konservatuvarında keman ve teori dersleri alarak 1965te devlet bursuyla Fransaya gönderilmiştir. Paris Ulusal Konservatuvarında Marcel Debot, Gabriel Bouillon, Zino Francescatti ve Arthur Grumiaux ile keman, Henry Challan ile armoni, Jacgues Fevrier ile oda müziği çalışan sanatçımız, konservatuvarı bitirdikten sonra Cziffra Vakfının “Üstün Yorumcu ödülünü almıştır. Yurtdışında Genevieve Joy-Dutilleux ve Jacques Fevrier gibi ünlü piyanistler eşliğinde resitaller veren Ünver, Paganininin 1. Keman Konçertosunun Türkiyede ilk seslendirmesini gerçekleştirmiştir. Fransanın önde gelen müzik merkezlerinde ve Danimarka, Almanya, Avusturya, Romanya ve Kıbrısta sanatını dinleten Ünverin Fransada ORTF radyosu ve televizyonunda verdiği konserler övgüyle karşılanmıştır. Yine Fransada yorumladığı konçertolar üzerine Le Figaro ve Midi Libre gibi basın organlarında yayınlanan yazılarda övülen Ünver, Gstaad Festivalinde Yehudi Menuhin için özel bir resital sunmuş, 1977de Bükreşte yapılan “Avrupalı Müzikçiler Festivalinde sanatını dinletmiştir.
  “Devlet Sanatçısı unvanıyla onurlandırılan sanatçımız, orkestra eşliğindeki birçok yapıtın Türkiyedeki ilk seslendirmesini gerçekleştirmiştir: Paganininin Keman Konçertosu No:1; Max Bruchun İskoç Fantezisi; Samuel Barberın Öp. 14 Keman Konçertosu; Viextempsun Op. 13 Keman Konçertosu. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının solistidir.

  GÜLSİN ONAY  Gülsin Onay, dünyanın önemli müzik merkezlerinde 36 ülkenin önde gelen orkestraları ve şefleri ile sayısız konserler ve resitaller verdi. Gösterdiği performansla dünyaca ünlü bir piyanist olarak Türkiyenin sesini tüm dünyaya duyurdu. İlk konserini altı yaşındayken İstanbul Radyosunda veren Gülsin Onay, “Üstün Yetenekli Çocuklar Kanunu çerçevesinde iki yıl Adnan Saygun ve Mithat Fenmen tarafından yetiştirildikten sonra Parise gönderildi ve orada Pierre Sancan, Nadia Boulanger ve Monique Haas ile çalıştı. Gülsin Onay, “Paris Konservatuvarını 16 yaşında piyano ve oda müziği branşlarında birincilik ödülü alarak bitirdi. Bunu, önemli uluslararası yarışmalarda aldığı ödüller takip etti. Bunlar arasında Fransada Margueriete Long-Jacques Thibaut ve İtalyada Ferrucio Busoni ödülleri de bulunmaktadır. Sanatçının önemli yurtdışı konserleri arasında şunları sayabiliriz: Varşova Filarmonisi, Berlin Radyo Senfoni Orkestrası, Salzburg Mozarteum Orkestrası, Tokyo Senfoni Orkestrası, Japon Filarmoni Orkestrası, İsrail Senfoni Orkestrası, City of London Sinfonia, Bavyera-Avusturya-Finlandiya-Danimarka ve Hannover Radyo Orkestraları gibi önemli birçok orkestra ile konserler. Gülsin Onay, Varşova Sonbaharı, Stayr Sonbaharı, Berlin Festivali, Würzburg Mozart Festivali, Schleswig-Holstein Festivali, Ankara Festivali, İstanbul Festivali ve Newport Festivaline sürekli olarak davet edilmektedir. Repertuvarında klasik, romantik bestecilerin yanı sıra 20.yüzyıl bestecilerine de yer veren Gülsin Onay Beethoven, Schubert, Chopin, Debussy, Ravel, Franck, Bartok, Saygunun solo eserlerini ve Çaykovski, Stuppner, Mozart ve Saygunun piyano konçertolarını kaydetti. Londra “Queen Elisabeth Hallda, uluslararası piyano serisinde dünyaca ünlü piyanistlerle sahne paylaşan sanatçı Cumhuriyetimizin 75. yılı nedeniyle sekizinci kez Japonyada olmak üzere Vietnam, Filipinler, Tayland ve Hırvatistandaki konserleriyle ülkemizin adını başarıyla duyurmuştur. 1987de “Devlet Sanatçısı ünvanına layık görülen sanatçı, 1988de de Boğaziçi Üniversitesi “Fahri Doktorluk payesi aldı. Gülsin Onay, halen “Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası solist sanatçısıdır.

  İSMAİL AŞAN Devlet Sanatçısı

  Küçük yaşta müzik otoritelerinin dikkatini çeken İsmail Aşan, üstün yetenekli çocuklar için çıkarılmış olan yasa gereğince kurulan komisyon kararı ile Devlet himayesine alındı. Böylece A. Adnan Saygun ve Marcel Debot tarafından özel bir program uygulanarak iki yıl süre ile yetiştirdikten sonra, 1963 yılında Devlet tarafından Fransaya gönderilen sanatçı, Paris Milli Konservatuvarının Yüksek Kısmına girerek, keman sınıfında Gabriel Bouillonla, oda müziği sınıfında da Jacques Fevrier ile çalıştı ve oy birliği ile bu bölümlerin birinci ödüllerinin birincisi seçilerek konservatuvarı 14 yaşında bitirdi. 1965-1968 yılları arasında Gabriel Bouillon ile “Perfection çalışmaları yaptı. 1969da Cumhurbaşkanlığı Senfoni orkestrası solist üyeliğine atanarak yurtiçi ve yurtdışı konser faaliyetlerini sürdüren Aşan, 1973-1977 yılları arasında David Oistrakh ile “Uzmanlık çalışmaları yaptı. Daha sonra bir yandan yurt içinde konser faaliyetlerini sürdürürken, diğer yandan Fransa, Romanya, F. Almanya, Sovyetler Birliği, Mısır, Cezayir, Tunus, Fas, İspanya, Arnavutluk, Yugoslavya, Kıbrıs, Finlandiya, Bulgaristan ve İsveçte konserler veren Aşan, 1981de “Devlet Sanatçısı seçildi.

  ERMAN VERDA
  [​IMG]
  1944'te İstanbul' da doğdu. Devlet Sanatçısı piyanistimiz. Müzik öğrenimine İstanbul Bele diye Konservatuvarında başladı. Rana Erksan ve Ferdi Statzer'in öğrencisi oldu. Kısa zamanda üstün yeteneğini belli etti ve olağanüstü yetenekli çocuklar için çıkartılmış olan 6660 sayılı yasa gereğince 1957 yılında Paris'e gönderildi. Paris Konservatuvarında piyano öğrenimini sürdürdü, Lucet te Descaves'in öğrencisi oldu. Okulu birincilikle bitirdi. Kariyerini geliştirmek amacıyla ayrıca ünlü piyanist ve pedagog Lazare Levy ile çalıştı.
  Noel Gallon'dan armoni ve kontrpuan dersleri aldı. Paris'de bulunduğu süre içinde başarılı konserler verdi. Yurda döndükten sonra Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde birçok piyano konçertosunu seslendirdi, bazılarının Türkiye'de ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. 1963 Kasım ayında Marguerite Long-Jaques Thibaud Uluslararası Piyano Konkuru'nda Paris kenti ödülünü kazandı. 1965' de Kanada Uluslararası Piyano Ya rışması'nda ikincilik kazandı. 1971' den sonra, dünyanın önemli müzik merkezlerine konuk sanatçı olarak davet edildi ve konserler verdi. Rudolf Serkin tarafından Malboro Festivaline çağrıldı. Müzik merkezlerindeki ünlü orkestralar eşliğinde konçertolar çal dı. Belgrad, Paris, Montreal ve Bükreş' de başarılar kazandı.
  Devlet Sanatçısı Verda Erman, aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın solist sanatçısıdır. Orkestra'nın Avrupa turnelerine birçok kez katılmış ve verdiği konserler dış basında övgüyle karşılanmıştır.

  İdil BİRET (Devlet Sanatçısı)
  [​IMG]
  lk piyano derslerini Fenmen'den aldı. TBMM'nin çıkardığı özel kanunla yedi yaşında Fransa'ya gönderildi. Nadia Boulanger'nin gözetiminde Paris Konservatuvarı'nın yüksek piyano, eşlikçilik ve oda müziği bölümlerini birincilikle bitirdi. Beş kıtayı kapsayan sayısız konserlerinde Boston Senfoni, Leningrad Filarmoni, Leipzig Gevvandhaus, Dresden Staats Kapelle, Sidney Senfoni, Tokyo Filarmoni, Paris Senfoni gibi orkestralarla Boult, Kempe, Keilberth, Sargent, Monteux, Leinsdorf, Scherchen, Rozhdestvensky, Mackerras gibi ünlü şeflerin yönetiminde çalmıştır. Montreal, Royan, Atina, Persepolis, Berlin, Ruhr dahil olmak üzere birçok uluslararası festivale katıldı. Gene "Uluslararası 1. İstanbul Festivalinde Yehudi Menuhin ile Beethoven'in sonatlarını, 1986 "Montpellier Festivali"nde Beethoven Senfonileri'nin Liszt tarafından yapılan piyano uyarlamalarının tamamını dünyada i|k kez dört konserde seslendirdi. Kraliçe Elisabeth (Belçika), Van Cliburn (ABD), Busoni (İtalya), Liszt (Almanya) gibi birçok uluslararası piyano yarışmasında jüri üyeliği yapan İdil Biret'in aldığı ödüller arasında "Lili-Boulanger" (Boston), "Harriet Cohen/Dinu Lipatti" (Londra), Polonya hükümetinin "kültür liyakât" ve Fransız hükümetinin "Chevalier de I'Ordre National de Merite" nişanları da bulunmaktadır. Biret 73 yılından beri Devlet Santçısıdır. Bugüne kadar seslendirdiği plakların sayısı 45 adet CD ile birlikte 60'ı aşmaktadır. Bunlar arasında plak tarihinde ilk kez komple proje halinde seslendirilen Beethoven/Liszt Senfonilerinin tamamı, Chopin'in bütün piyano eserleri, Brahms'ın bütün solo piyano eserleri ve konçertoları, Rachmaninof'un bütün piyano eserleri yer almaktadır. Bunlar pek çok eleştirmenin hayranlığı ile karşılanmış ve sanatçının "çağımızın en önde gelen piyano ustalarından biri" olarak nitelenmesine yol açmıştır. 95'te Chopin'in bütün eserleri dizisi Varşova'da yapılan "Chopin Plakları Büyük Ödülü" yarışmasında jüri özel ödülünü almıştır. Aynı yıl kaydettiği Fransız besteci Boulez'in üç sonatını içeren CD Paris'te yılın "Altın Diyapozon" ödülünü almış ve Le Monde gazetesi tarafından 95 yılının en iyi plakları arasına seçilmiştir. 97 yılında, 100. Ölüm Yıl Dönümü nedeniyle Brahms'ın tüm solo piyano eserlerini 5 konserlik bir dizide seslendirmiştir.


  HÜSEYİN SERMET “DEVLET SANATÇISI, PİYANO  1955 yılında İstanbulda doğan Hüseyin Sermet müzik çalışmalarına yedi yaşında başlamıştır. 1965 yılında Ankara Devlet Konservatuarına giren sanatçı ünlü Türk müzikçileri ve bestecileri Ferhunde Erkin, Ulvi Cemal Erkin ve Ahmed Adnan Saygun ile çalıştı. Türk hükümetinin verdiği parasal destekle Hüseyin Sermet 1968 yılında Fransaya “Conservatoire Superieur de Musique de Parise gönderildi. Sermet, Olivier Messiaen ile kompozisyon çalıştı ve “Ecole Normale Superieure de Musigue de Thierry ve Brunhoffun derslerini izledi. Aynı zamanda Parisde Nadia Boulanger ile de çalıştı. Sanatçı 1974 yılında Münih uluslararası oda müziği yarışmasını kazandı ve Lili Boulanger ödülünü aldı. 1975 yılında Maurice Ravel uluslararası yarışmasında üçüncülüğü elde etti ve bu bağlamda SACEMin özel ödülünü aldı. Aynı yıl Paloma OShea uluslararası yarışmasında Lili Boulanger ödülü verildi. 1981 yılında İspanyada Jaen ve Milanoda Ettore Pozzoli uluslararası yarışmalarında birincilik ödüllerini kazandı. 1983 yılında Brüksel Reine yarışmasında finalist oldu. İtalyada Francesco Paolo Neglia yarışmasını aldı. 1985 yılında Zürihde Geza Anda yarışması ödülünü elde etti. 1988 yılında İstanbul Boğaziçi Üniversitesi tarafından onursal doktor ilan edildi ve 1991 yılında devlet sanatçısı oldu. Hüseyin Sermet Milano, Venedik, Bolonya, Lizbon, Barselona, Valensiya, Zürih, Londra, Brüksel, Amsterdam, Paris (Champs-Elysee Tiyatrosu, Gaveau, Pleyel ve diğerleri) gibi hemen hemen bütün büyük Avrupa kentlerinde ve Meksika, ABD ve Japonyada sahneye çıkmıştır.

  ŞEFİKA KUTLUER
  [​IMG]
  Flüt öğrenimine Saki Şarıl ile başlayan sanatçı 1979 yılında üstün başarı ile konservatuvardan mezun oldu. Aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının üyesi oldu. Öğrenimine Viyanada ve İtalyan hükümetinin davetlisi olarak Romada S. Cecilia Akademisinde devam etti. Prof. Werner Tripp, Prof. Ançillotti, Prof. Vinçenzoni, Prof. Balboni, James Galway gibi ünlü ustalarla solistlik kariyer çalışmaları yaptı. A.D. Konservatuvarında y.doçent olarak 5 sene flüt öğretmenliği yaptı. İtalyada çeşitli konserler veren sanatçı 1981 yılında Veletri Primavera Musicaleye katılarak yorumculuk ödülü aldı. 1985 yılında Viyanada Doblinger Uluslararası Flüt yarışmasında 3. olan sanatçı 1986 yılında aynı yarışmada dünya birincisi oldu. Beethovenin evinde ödül alarak konser verdi. Avusturya televizyonu “ORF sanatçıya programlarında çeşitli defalar yer verdi. ABDnde konser turneleri yapan sanatçı Washington D.C.W.G.M.S. radyosunda Yunus Emreyi tanıtan bir program yaptı. Dünyanın en meşhur konser salonu olarak bilinen “CARNEGIE HALL (WEILL HALL)de özellikle Türk eserlerinin çok beğenildiği bir konser verdi ve çok başarılı bir eleştiriler aldı. New Yorkta “LINCOLN CENTER da verdiği başarılı resitale Amerikan basını geniş yer verdi. İsraildeki faaliyetleri sırasında ünlü şef Zubin Mehta sanatçıyı dünya müzik otoritelerine ve basına takdim etti. D. Ashkenazy ile Northern Sinfonia orkestrası eşliğinde bir CD dolduran sanatçının CDleri dünya katologlarına girerek dünya çapında dağıtılmaktadır.
  Şefika Kutluer, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Devlet Senfoni Orkestrasının Flüt solistidir.


  EMEÇ MEHVEŞ
  [​IMG]
  1963de doğdu. Piyanoya Rana Erksan ile başladı. İlk konserini beş yaşında verdi. 1968de İstanbul Belediye Konservatuvarına girdi. Ferdi Statzerin öğrencisi oldu, 1978de Konservatuvarı bitirdi. Salzburgdaki Mozarteum Yüksek Müzik Okulunun sınavlarını kazandı, Peter Langın öğrencisi oldu. 12. İstanbul Festivaline solist olarak katıldı. 1983de Avusturyada Bösendorfer piyano ödülünü kazanan Emeç, Ayşegül Sarıca ile piyano ve G. Winberger ile kompozisyon çalıştı.

  YEŞİM GÖKALP

  1966 yılında İzmirde doğdu. 8 yaşında iken Ankara Devlet Konservatuvarı “Piyano Bölümüne girerek Prof. Ayşe Savaşırın öğrencisi oldu. Sınıf atlayarak 1982-1983 öğretim yılında konservatuvarın yüksek devresinden pekiyi derece ile mezun oldu.
  Aynı yıl “Devlet Bursu kazanarak F. Almanyada ihtisas öğrenimini yapma hakkı elde etti. Prof. Dr. B. EBERTle çalıştı. Köln ve Detmold Yüksek Müzik Akademileri ndeki öğrenimini Prof. G. LUDVIG ve W. KASSEBAUMla tamamlayarak 1990 yılında “Sanatta Olgunluk diploması aldı. Amadeus Kuartet ile oda müziği çalışmaları yaptı.
  İlk konserini 16 yaşında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde veren sanatçı, yurtiçi konserlerinin yanı sıra Almanya, Fransa ve Rusya Federasyonunun çeşitli kentlerinde de konser ve resitaller verdi. Bunun yanı sıra Prof. Hikmet Şimşek, Rengim Gökmen, Ender Sakpınar, Erol Erdinç, Borislav Ivanov, Marek Pıjarowski, Tadeus Strugala, Jose Conta, Robert Janssens gibi yabancı ve Türk şefler ile konserler verdi. Köln Senfoni Orkestrası ve KVB Orkestrası ile yapılan konserleri Belçika televizyonundan ve WDR tarafından yayınlandı. St. Petersburg Senfoni Orkestrası eşliğinde CD kaydı yaptı. GÖKALP halen İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Solist sanatçısıdır ve çalışmalarına son olarak Almanyada Renate Kreitchmar Fischer ile devam etmiştir.

  TUNCAY YILMAZ KEMAN

  20. yüzyılın önemli müzisyen ve pedagoglarından biri olan Andre Getrler ekolünün en genç solist kemancılarından birisi olarak tanınan Tuncay Yılmaz, İzmirde doğdu. Küçük yaşta keman çalışmalarına başladı ve solist olarak ilk konserini henüz öğrenci iken, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde P. Hindemithin Keman Konçertosunun Türkiyedeki ilk yorumunu gerçekleştirerek verdi. Ankara Devlet Konservatuvarından mezun olduktan sonra Alman Devlet Bursunu (DAAD) kazanan Yılmaz, Freiburg ve Saarlandda solistlik sınıflarına kabul edilerek 7 yıl süreyle öğrenim gördü ve Almanyada en yüksek derece sayılan Solist ünvanı taşıyan diplomayı aldı. Avrupadaki öğrenim yıllarında Almanya-Louis Spohr Keman Yarışmasında En İyi Schumann Yorumcusu ödülünü, Dünya Mozart Yılında Mozartın 5. Keman Konçertosu yorumundan dolayı Saarland Üniversitesi tarafından verilen Mozart Onur Ödülünü kazandı. İsviçre Tibor Varga Yarışması ve Berlin-Mendelssohn Yarışmasında finalist oldu. Bu başarıların ardından, Türkiye, Avrupa ve ABDde önemli orkestralar eşliğinde çaldı. Bunlardan bazıları, Stuttgart Oda Orkestrası, Moskova Viva Oda Orkestrası, Saarland Radyo Senfoni, BBC Concert Orhestra, West Virginia Symphony, İstanbul ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrasıdır. Londra, Berlin, Frankfurt, Zürih, Köln, Barselona, Boston, Chicago, İstanbul, Ankara, Abu Dhabi, Monte Carlo, ve New York (Carnegie Hall) gibi önemli merkezlerde vermiş olduğu başarılı konser ve resitaller ile dikkat çeken sanatçı, bir çok uluslararası radyo ve TV kayıtları gerçekleştirdi. Eğitimi süresince Nicolai, Eralp, Marschner ve Epstein ile çalışan Yılmaz, Ashkenazy ve Perlman tarafından verilen Yorum Kurslarına da kabul edildi.
  Uluslararası çalışmalarını ve başarılı kariyerini ülkemizde sürdüren Tuncay Yılmaz, 1996 yılından beri T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Devlet Senfoni Orkestrası keman solist sanatçısıdır. Cumhuriyetin 75. Yılı kutlamaları çerçevesinde ülkemizi Monte Carloda, ünlü Salle Garnierde temsil etmiş ve dünyanın en prestijli gazetelerinden biri olan Nice Matin Yılmaz için Olağanüstü bir solist kemancı, kemanın prensi. deyimini kullanarak söz etmiştir. Sanatçının repertuarında Bartok, Beethoven, Brahms, Berg, Mendelssohn ve Bruch gibi önemli kençertolar ve bir çok keman /piyano sonatları bulunmaktadır.
  Tuncay Yılmazın ilk uluslararası CDsi New Yorkda kaydedildi ve 2001 yılında Universal Müzik etiketiyle piyasaya sürüldü. CD, Elgar ve Franck sonatlarını içermektedir.

  ERDEN BİLGEN

  Selim Bilgen ve Ankara Devlet Operası 1. trompetçisi Cemal Cimcoz ile başlayan Erden Bilgen,1964 yılından itibaren İzmir Devlet Konservatuvarında Hermann Neuling ve Hans Nicolai ile beş yıl,1969/71 yılları arasında da Ankara Devlet Konservatuvarında Jean Claude Bayeaux ile iki yıl çalışarak mezun oldu.

  1971/78 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasında yedi yıl trompetçi olarak çalıştı. Bu dönemde,birçok tv ve radyo proğramında, müziğin bütün türlerinde (Klasik Türk ve Batı,Türk Halk,Pop,Caz) bestelenmiş olan eserleri seslendirdi.

  1978 yılında Düsseldorfer Musikhochschule'de Prof.R.Lodenkemper ile trompet üzerine master çalışması yaptı, ayni okulda Prof.W.Trommer'in orkestra şefliği derslerine katıldı.1979/80 yıllarında Essen Filarmoni (Essener Philarmoniker) Orkestrasında 1.trompetçi, 1981/89 yılları arasında Freiburg Müzik Okulu ve Pedagoji Akademisinde trompet,Stuttgart Müzik Akademisinde solfej dersi verdi..Alman çağdaş müzik grubu "Avance" ile çağdaş bestelerin ilk seslendirilişini gerçekleştirdi..Yurt dışında yapılan “Enstruman Seminerlerinde, "üfleme tekniği" ve "eserlerin yorumu üzerine yapılan etüdlerde, tüm bakır enstrumanlara başkanlık etti.

  1985 yılında Freiburg caz okulunun kurucu üyesi olarak görev aldı ve ayni okulda trompet dersi verdi.

  1991 yılında sanatçıya Kültür Bakanlığı tarafından Solist Sanatçı (Devlet Solisti) ünvanı verilmiştir.

  Almanya,Avusturya,İsviçre,İtalya,İngiltere,İspanya ,Portekiz,Belçika,Fransa,Monako,İsveç,DanimarkaYun anistan,ÇekCumhuriyeti,Romanya,Litvanya,Macaristan ,Fas,Tunus,Katar,Umman,Mısır,Amerika,Kanada,Meksik a,Avustralya,Yeni Zelanda Hawaiide birçok festival ve konsere solist olarak katıldı.

  Erden Bilgen,Türk Makamlarından oluşan kendi besteleri ile yurt dışında festivallere katılmış, çeşitli orkestralar ile birlikte hem şef hemde solist olarak konserler vermiştir.Türk ve yabancı bestecilerin kendisine ithaf edilen eserlerinin ilk çalınışlarını orkestralar eşliğinde gerçekleştirmiş ,Cd kayıtlarını yapmıştır.

  Dialog isimli, hicaz ve nikriz makamında yapmış olduğu kendi bestesini,Berlin Radyo Senfoni Orkestrası eşliğinde Almanyada solist olarak seslendirmiştir. Bu eser ve Ensemble De Cologne eşliğinde seslendirdiği barok trompet konçertoları, “Erden Bilgen Plays Music for Trumpet Cd'sinde yer almaktadır.Ayrıca, Yeni Zelandalı besteci Gary Davernanın kendisine ithaf ettiği “Gallipoli Gelibolu Rapsodisi adlı eserinin Moravian Filarmoni Orkestrası eşliğindeki yapılan CD kaydında, Erden Bilgen trompet solisti olarak yer almıştır.

  Erden Bilgen İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Solist Sanatçısıdır.