yunanistan'ın kurtuluşu Türkiye mi?

'Haberler' forumunda Sitem tarafından 6 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  Yunanistan Krizi ve Türkiye
  Yunanistan'ın kurtuluşu Türkiye ile birleşmek
  Dünya çapında üne sahip Yunan asıllı Türkolog Prof. Dr. Dimitri Kitsikis, Gediz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde ders vermeye başladı. Prof. Dr. Dimitri Kitsikis, "Avrupa’dan kopacak Yunanistan’ı ancak Türkiye kurtarabilir" dedi.

  Dünya çapında üne sahip Yunan asıllı Türkolog Prof. Dr. Dimitri Kitsikis, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde siyaset bilimi ve uygarlıklar tarihi üzerine konuk öğretim üyesi olarak ders veriyor. Yaşamını Kanada ve Yunanistan'da sürdüren Prof. Dr. Kitsikis, Türk ve yabancı öğrencileri güncel gelişmeler hakkında da bilgilendiriyor. 15 yıl önce yayımlanan 'Türk-Yunan İmparatorluğu' kitabıyla tüm dünyada büyük yankı uyandıran tanınmış tarihçi, son yaşananların kendisini haklı çıkaracağını söylüyor. Prof. Dr. Kitsikis, Yunanistan'ın batmanın eşiğine geldiğini, ekonomisinin çöktüğünü, tek kurtuluşunun ise komşusu Türkiye'yle ilişkilerde yepyeni bir dönem açmakta olduğunu dile getiriyor.

  [​IMG]
  Prof. Dr. Kitsikis şunları söyledi:
  "Benim 50 yıllık hayalim, Osmanlı Döneminde 400 yıl boyunca kardeşçe yaşamış iki toplumun tekrar bir araya gelmesiydi. 'Çamlıca Hayali' kitabımda bunun üzerinde durdum. İstanbul’un, Türkiye’yle Yunanistan’ın Brüksel’i olabileceğini anlatmaya çalıştım. Konfederasyon tarzında iki devletli, çevredeki diğer ülkelerin de şemsiyesi altına girebileceği yeni bir oluşum hayalimin gerçekleşeceğine olan inancım şimdi çok daha güçlü. Avrupa’dan kopacak Yunanistan’ı ancak Türkiye kurtarabilir. Yunanistan’da bu konuşuluyor, en koyu Yunan milliyetçiler bile birliktelikten bahsediyor, şartlar müthiş bir değişimi hazırladı. Osmanlı’dan bağımsızlığın ilan edildiği 25 Mart 1821 tarihi artık özgürlük gününden çok, çöküşün başlangıcı olarak değerlendiriliyor."

  Prof. Dr. Dimitri Kitsikis, bu birlikteliğin Türkiye ve Yunanistan’ın gücüne güç katacağını belirterek, "Daha önce Avrupa Birliği en büyük engeldi ama bu engel adım adım ortadan kalkıyor; AB-Yunanistan ilişkileri bundan böyle eskisi gibi olamayacak. Bir süre beraber çalıştığım merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal da hayalimi destekliyordu ama günün koşulları nedeniyle henüz olgunlaşmamış bir fikirdi. Şimdi ise tam zamanı. İki ülke arasında arabulucuk yapmaya, her türlü göreve hazırım. Bu konu, yakında daha çok konuşulacak. Birbirimizle karşı karşıya gelmemiz için neden yok, tekrar bir araya gelmemiz için ise neden çok. Ben iyimserim; Avrupa’da çıkan, en çok da Yunanistan’ı etkileyen ekonomik kriz, göreceksiniz çok şey değiştirecek" diye konuştu.

  Alıntıdır.