Yunan Mitolojisi Yer İsimleri

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Sitem tarafından 18 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. mitolojik Yer İsimleri
  Yunan mitolojisinde yerler

  Yunan Mitolojisi Yer İsimleri

  Olimpos

  Olimpos yunan mitolojisinde tanrıların yaşadığı dağdır. thessalai'da olduğu yazılmaktadır. orada tanrıların hephaistos tarafından yapılmış sarayları var. olimpos tanrıları - zeus, onun karısı ve kız kardeşi hera, kızı athena; zeus ve hera'nın oğulları ares ve hephaistos; zeus ve leto'nun evlatları apollon ve artemis; zeus ve dione'nin kızları afrodit; zeus ile maia'nın oğulları hermes; zeus'un kız kardeşi hestia'dır. son olarak demeter ve hebe.


  Acheron
  Yunan mitolojisinde Acheron bir cehennem (Hades) nehridir. Keder ırmağıdır, Hades'deki 5 ırmaktan birisidir. Diğerleri: Cocytus (iniltiler nehri), Styx (nefretin nehri), Pyriphlegethon (ateşin nehri) ve Lethe'dir (unutmanın nehri).

  Daha sonraki dönemdeki efsanelere göre, Acheron Titanlar Zeus ile savaşırken, Titanlara su taşırdı; ve bu yüzden Zeus ve Olympiyanlar kazandığında onu bir nehire dönüştürdüler.

  Kharon ölülerin ruhunu, geleneklere uygun biçimde gömülmüş olmaları şartıyla, Acheron'un çamurlu akıntısı üzerinden diğer kıyıya ulaştırır. Aksi takdirde bu ruhlar yakınarak kıyının kenarında dolanıp dururlar ve onların bu yakınmaları ırmağın adında yansır. Bu ırmağın diğer tarafına canlı olarak geçen yalnızca Herakles ve Orpheus olmuştur.

  Ovidius, ırmağın tanrısını Askalaphos'un babası olarak anar.

  Elysion

  Elysion mitolojide Elysion Çayırları, Elysion ovaları olarak geçen yeraltı dünyasına ait bir yer. Kahramanlık gösteren ve erdem sahibi her ölümlünün gideceği yerdir.

  Homeros'a göre Okeanos Irmağı'nın kıyısında ve yeryüzünün bir ucunda bulunan ruhların son olarak varacağı bir ödüllendirme yeridir.

  Parnassos Dağı

  Yunan mitolojisine göre, bu dağ tanrı Apollon ve Nemf'ler için kutsaldır. Dorlar dağa kıymet verirdi.

  Günümüzde dağın eteklerinde iki kayak merkezi bulunmaktadır. İlham perilerinin bu dağda olduğu düşünülmesi göz önünde bulundurularak Parnasizm akımına adını veren dağ olmuştur

  İthaka

  İthaka İyon Denizi'nde bulunan Yunanistan'a ait bir adadır. 96 km² alana sahip adanın nüfusu tahmin olarak 5.000'dir. Kefalonya Adası'nın kuzeydoğusunda bulunan İthaka, Kefalonya yönetimine bağlı ancak ait bağımsız bir belediyedir. Ayrıca İthaka Belediyesi'ne çevresindeki bazı küçük adalar da bağlıdır.

  Başkenti dünyanın en büyük doğal limanlarından birine sahip olan Vathy'dir. Özellikle ekonomisi ana olarak turizme bağlı olan adanın popülaritesi Prens Charles ve Lady Diana'nın balayını bu adada geçirmeleri ile artmıştır.