Yunan Mitolojisi Thor

'Güncel Bilgiler' forumunda Aysell tarafından 19 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Thor İskandinav Mitolojisi
  Yunan Mitolojisi Thor  Thor efsanesi Viking / İskandinav inanışlarıyla başlar. Kuzeyin sert acımasız barbarları Kuzey Avrupayı işgal edip yağmalarlarken çelik gibi korkusuz yürekleriyle doğa olayları ile uğraşırlardı. Gemileri azgın dalgalarda çarpışırken gökte çakan yıldırımların göz kamaştırıcı soğukluğunda yüzleri tuzlu suyla ıslanmış olarak Thordan yardım isterlerdi.Thor, Asgarın Tanrılarından birisidir. Çok Tanrılı din anlayışlarının arşetiplerinden birisi olan Thor için çok detaylı anlatımlar vardır.
  Efsanevi çekici Mjöllnir elindeyken yıldıırmların gücü de elindedir. Aslında bir yandan da tarihte hızla Hıristiyanlaşan İskandinav ülkelerinin Paganizmden taşıdıkları inanış kalıntılarının simgesidir.
  Thorun isminin kökenine bakılınca İngilizcedeki Thunder(yıldırım) kelime sesdeşliği dikkat çeker. Norveççe torden
  İskandinav mitolojisi ile Yunan Mitolojisi benzerlikler gösterir. Tanrıların babası Zeus yerine burada Odin vardır. Thor bu mitolojide Odinin çok sevgili ve dünyaya (Jörð) düşkün oğludur. Loki bilinen şekliyle kötülük ilahı ile hep başı derttedir ve bir kahramanlık öyküsünden diğerine yol alır.
   
Yükleniyor...