Yunan Mitolojisi Poseidon

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda EyLüL tarafından 29 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. Poseidon Yunan Mitolojisi
  Yunan Mitolojisi Poseidon Kimdir?
  Yunan Mitolojisi Poseidon Hakkında Bilgi

  Yunan Mitolojisi Poseidon
  Poseidon (Ποσειδῶν), Yunan mitolojisi'nde denizler, depremler ve atlar tanrısı. Kronus ile Rheia'nın oğlu. Zeus ve Hades'in kardeşi. Roma mitolojisi`nde Neptün (Neptunus) olarak bilinir. En önemli silahı üç dişli bir yabadır ve bu yabayı yere vurduğunda depremler meydana gelir. Poseidon hırs ve gücü temsil eder. Poseidon'un hırsı Atlantis'in yok olmasına sebep olmuştur. Bunun nedeni ise dünyanın en mükemmel şehrini inşa etme arzusudur. Karanlığın ve İşkencenin tanrısı olan Gorgos'la ölümüne savaş içindedir. Karanlığın ve işkencenin tanrısı olan Gorgos Zeus'u kıskanmaktadır.

  Bu yüzden Olimpos'ta kargaşa ve kaos yarattığından güçleri bir taşa hapsedilerek ve 1 şart koyularak serbest bırakılmıştır. Bu şart ise ne zaman birini öldürmek üzere olsa ona bir dilek hakkı vermektir. Fakat o bu dilekleri çok iyi inceleyerek onu dileyenin alehine bir şekilde gerçekleştirmektedir.

  Poseidon Dorlar'ın göçlerinden önce Peloponnesos ile Boiotia'da saygı görürdü. Üç dişli yabası ile denizleri allak bullak eder, karaları sarsar, depremler yollardı. Bunun için Poseidon'a Enosikhthon ile Gaeiokhos (yerin altında yürüyen) de denir. Ayrıca atların da tanrısıydı; En eski efsanelerde sık sık at şeklinde tasvir edilir.

   


Similar Threads: Yunan Mitolojisi
Forum Başlık Tarih
Ansiklopedik Bilgi Yunan Mitolojisi Yer İsimleri 18 Kasım 2011
Ansiklopedik Bilgi Yunan Mitolojisi Perileri 31 Ekim 2011
Ansiklopedik Bilgi Yunan Mitolojisi Persephone 31 Ekim 2011
Ansiklopedik Bilgi Yunan Mitolojisi Paris 30 Ekim 2011
Ansiklopedik Bilgi Yunan Mitolojisi Pegasus 28 Ekim 2011