Yükseklik Korkusu

'Sağlık Rehberi' forumunda Blue tarafından 18 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Yükseklik Korkusu
  Yükseklik Korkusu Nedir?
  Akrofobi


  [​IMG]

  Akrofobi, yüksek yerlerden korkma olarak tanımlanır. Sıklıkla uçma korkusu (aerofobi) ile karıştırılsa da, akrofobi çok daha genel bir korkudur.

  Fobinin derecesine bağlı olarak, akrofobik bir kişi bir binanın yüksek katlarında olmaktan merdiven tırmanmaya kadar yükseklikle ilgili birçok şeyden korkabilir.

  Akrofobinin belirtileri

  Akrofobi bazen baş dönmesiyle karıştırılabilir. Çünkü akrofobinin kişide yarattığı his baş dönmesi şeklinde olabilir.

  Ancak yükseklik korkusunda yaşanan durum baş dönmesinden daha farklıdır. Kişi yükseğe çıktığında öncelikle paniklemeye başlar ve etrafında tutunabileceği bir şeyler arar. Kendi denge duygusuna güvenmez.

  Böyle bir durumda kişi genellikle acilen aşağı inmeye çalışır, dört ayağı üzerinde emeklemeye başlar ya da diz üstü çöker.

  Genel olarak duygusal ve fiziksel tepkiler diğer fobilerdeki gibidir. Titreme, aşırı terleme, kalp çarpıntıları, ağlama ve bağırma en sık görülen reaksiyonlardır. Kişi dehşete kapılır, hareket edemez ve sağlıklı düşünemez.

  Yükseklik korkusu kişinin hayatını ve aktivitelerini oldukça kısıtlayabilir. Akrofobik birey, yüksek bir yerde kalmamak için bilmediği bir mekana gitmeyi tercih etmez, merdiven çıkmaz hatta üst katta oturan arkadaşlarının evlerini bile ziyaret etmez.

  Akrofobinin sebepleri

  Araştırmalar insanların genelde yükseklikten tedirgin olmalarının normal bir durum olduğunu göstermektedir.

  1960larda yapılan bir deneyde, emekleyen bebeklerin anneleri çağırmasına rağmen yüksekte bulunan bir cam paneli geçmeyi reddettikleri görülmüştür.

  Bu nedenle akrofobinin evrimsel hayatta kalma mekanizmasının kısmen yerleşmiş bir parçası olduğu düşünülmektedir. Normal bir korku tepkisinin, aşırı reaksiyona dönüşmüş hali olarak kabul edilir.

  Ayrıca birçok uzman, akrofobinin önceden yaşanmış kötü bir düşme ya da ebeveynlerin yükseklik karşısında gösterdiği aşırı tepkiler sonucu öğrenilmiş bir davranış olduğunu düşünmektedir.

  Akrofobinin tedavisi

  Bilişsel davranışçı terapi bu tip fobilerde kullanılan en önemli tekniktir. Hastayı aşama aşama ya da aniden korkulan duruma maruz bırakan bu yönteme sıkça başvurulmaktadır.

  Bunun yanı sıra kişiye, paniği durdurup, aşırı duygusal tepkilerini kontrol altına alabilecek metotlar da öğretilir.

  Akrofobide hastayı yüksek yerlere çıkarmak en sık kullanılan tedavi yöntemidir. Ancak 2001 yılından bu yana kullanılan görsel gerçeklik tekniği de oldukça etkili sonuçlar vermektedir.

  Akrofobi bazen birçok farklı sebepten kaynaklanabilen baş dönmeleriyle karıştırılmaktadır. Bu nedenle benzer semptomlar görüldüğünde kişinin derhal bir uzmana başvurması en doğru yol olacaktır.
   
 2. Cevap: Yükseklik Korkusu

  Resimdeki gibi denizin yüksekliği hoş görünüyor korkutmaz da :f40: diğer türlü maalesef çok aşırı olmasa da yükseklik korkusu bende de var.
   
 3. Cevap: Yükseklik Korkusu

  Evet ben de resmi özellikle seçtim.;) Eskiden korkmazdım hele ki söz konusu bu resimdeki gibi atlamak,dalmak vs. olunca. Fakat artık adrenaline gelemiyorum :f196:

  Benim en büyük sorunum kapalı yer özellikle asansör :( biraz kalabalıksa asansör :(:(