Yüksek Teknoloji Enstitüsü İzmir

'Etüt Merkezi' forumunda DiScOvErEr tarafından 19 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. Yüksek Teknoloji Enstitüsü İzmir

  İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, özellikle teknoloji alanlarında ileri düzeyde araştırma, eğitim, öğretim, üretim, yayın ve danışmanlık yapmak üzere 1992 yılında kurulan iki yüksek teknoloji enstitüsünden birisi. Kuruluş amacı gereği ağırlıklı olarak lisansüstü eğitim öğretim yapan enstitü 1994 yılında lisansüstü eğitime 1998 yılında lisans programlarına da öğrenci almaya başlamıştır. Lisansüstü ve lisans tüm programlarda eğitim dili İngilizce olan enstitüde İngilizce Hazırlık Okulu, İngilizce düzeyi yetersiz olan öğrencilere bir yıl süreyle İngilizce eğitim vermektedir. Üniversitede fakülteler dar kapsamlı çok sayıda bölüm yerine az sayıda anahtar bölümlerden oluşuyor. Lisans eğitim programlarında bölümler arası yandal, çiftdal ders programları ile bir öğrencinin birden fazla lisans programından ders alma imkanı bulunmaktadır.


  Tarihçe

  İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü İzmir'in üçüncü yüksek öğretim kurumu olarak 1992 yılında kurulmuştur. Asıl etkinlik alanı bilim ve teknolojide ileri düzeyde araştırma, eğitim, öğretim, üretim, yayın ve danışmanlık yapmaktır. Enstitüde, 2002-2003 öğretim yılı itibariyle 95 öğretim üyesi ve 405 öğretim elemanı görev yapmakta, toplam 913 lisans ve 506 yüksek lisans-doktora öğrencisi eğitim görmektedir. Bu öğrencilerin 282'si İngilizce Hazırlık Okulu'na devam etmektedir. ABD'de ve Avrupa ülkelerinde "Teknoloji Enstitüsü" kavramı, araştırma-yoğun, teknik ağırlıklı yüksek öğrenim kurumlarını temsil eder. ABD'de teknik dallarda en önde gelen yüksek öğrenim kurumları olan MIT, Georgia Tech, CalTech de birer Teknoloji Enstitüsüdür. Dünyadaki diğer örnekleri gibi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde de disiplinlerarası yaklaşıma özel önem verilmektedir.İYTE, yeniliğe açık ve tamamı ülkemiz ve dünyadaki ileri eğitim ve araştırma kurumlarında deneyim kazanmış eğitim-öğretim kadrosu, Enstitü adına ABD'de doktora öğrenimini tamamlayarak dönmekte olan 100'ü aşkın öğretim üyesi ile daha da güçlenecektir. İYTE, yeni kurulmuş olmasına rağmen çok sayıda süreli yayın ve güncel kitaplar içeren bir kütüphaneye sahiptir. Bilgisayar sistemi ve İnternet ile diğer üniversiteler ve dış ülkeler ile kurulmuş bir iletişim ağı mevcuttur. Tüm eğitim alanlarında bilgisayar destekli bir eğitim-öğretim programı uygulanmaktadır.İYTE, kurulduğu günden 1999'a kadar İzmir şehir merkezinde hizmet vermiştir. 1999'da hazırlık okulu dışındaki tüm birimler, Urla-Gülbahçe'deki kampusa taşınmıştır ve faaliyetini burada sürdürmektedir.

  Yurt ve Barınma

  YURTKUR tarafından tek ve çift kişilik odalardan oluşan 500 kişilik modern yurt inşaatı devam etmekte olup önümüzdeki yıl içinde hizmete alınması hedeflenmektedir. Ayrıca kampus çevresinde küçük özel yurtlar ve barınma olanakları bulunmaktadır

  Kütüphane

  İYTE Üniversitesi Kütüphane Koleksiyonu, Enstitünün eğitim branşları olan Mühendislik, Fen ve Mimarlık konularındaki yayınların ağırlık taşıdığı materyallerden oluşmaktadır. Şu an Urla kampusta iki farklı mekanda hizmetlerini yürüten Enstitü Kütüphanesi, Merkez Kütüphane binasının inşaatının tamamlanmasıyla birlikte tek çatı altında toplanacaktır. Mimarlık Fakültesi bölümlerine yönelik olan koleksiyon Mimarlık Fakültesi binası içinde yer alan kütüphanede, Fen Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi bölümlerine yönelik olan koleksiyon ise Daire Başkanlıkları binası içinde yer alan Merkez kütüphanede okuyucu hizmetine sunulmuştur. Kütüphane çalışma saatleri hafta içi 8.30 - 17.30 arasındadır.

  Teknoloji

  İYTE teknolojiyi, hizmetlerin etkinliğinin artırılmasında önemli bir araç olarak görmektedir. Tüm öğrencilerin yararlanmasına açık ve sürekli güncellenen bilgisayar içeren ve sürekli güncelenen laboratuarları öğrencilerin hizmetindedir. Ders sunumlarımızda datashow, tepegöz, bilgisayar simulasyonları gibi görsel malzemeden azami şekilde yararlanılmaya çalışılmaktadır. Kütüphanede görsel bilgi kaynaklarına yönelik bir multimedia laboratuvarının oluşturulması çalışmalarına devam edilmektedir.

  Beslenme

  2000 kişilik modern kafeteryası uluslararası bir yemek hizmetleri firması tarafından işletilmekte olan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde öğrenciler ayrıca kampüs çevresindeki lokanta ve kafeteryalardan da yaralanma olanağına sahiptirler. Kampüsün içindeki kantinler de küçük çaplı beslenme gereksinimleri için kullanılmaktadır.

  Sağlık

  Enstitüde sağlık hizmetleri Mediko Sosyal tarafından karşılanmaktadır. 1999 yılında enstitünün Urla'ya taşınmasının ardından Alsancak'ta kalan öğrenci ve personele de hizmet vermek için sağlık hizmetleri ikiye bölünmüştür. Halen sağlık hizmetleri Urla'da 3 doktor, 2 diş hekimi, 2 hemşire ve 1 laborantla; Alsancak'ta ise 1 doktor ile yürütülmektedir. Sağlık Merkezi 1 acil diş polikliniği, 1 diş hastalıkları polikliniği, 1 genel poliklinik, 1 kadın hastalıkları ve doğum polikliniği ve modern cihazlarla donatılmış bir adet laboratuvarla tüm öğrencilere ve personele hizmet sunmaktadır.

  Kampus Hayatı

  İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nün Urla'daki kampüsünde her fakültede birer basketbol sahası ile masa tenisi masaları bulunmaktadır. Kampüste kapalı spor salonu inşaatı devam etmekte ayrıca su sporları ile ilgili deniz kıyısında bir aktivite merkezi oluşturulması planlanmaktadır.

  Ulaşım

  İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nün Alsancak'taki yerleşkesi şehir merkezinde bulunduğundan ulaşım çok kolay bir şekilde sağlanabilmektedir. Urla kampüsüne ise Üçkuyular'dan düzenli dolmuş seferleri bulunmakta, Alsancak, Konak, Hatay, Buca, Üçyol, Bornova, Çiğli ve Karşıyaka'dan ise özel bir firma ücret karşılığı servis hizmeti sunmaktadır.

  Burslar

  Kredi ve Yurtlar Kurumunca sağlanan burs ve kredilere ek olarak, Türk Eğitim Vakfı ve diğer çeşitli vakıf, resmi ve özel kuruluşlarca öğrencilere burs sağlanmaktadır.

  Kulüpler
  Arkeoloji Topluluğu

  Atletizm Topluluğu
  Balıkçılık Topluluğu
  Basketbol Topluluğu
  Bilgisayar Topluluğu
  Bilim-kurgu Topluluğu
  Briç Topluluğu
  Dans Topluluğu
  Doğa dağcılık Topluluğu
  Halk Dansları Topluluğu
  Felsefe Topluluğu
  Fizik Topluluğu
  Fotoğrafçılık Topluluğu
  Folklor Topluluğu
  Futbol Topluluğu
  Gezi Topluluğu
  Gıda Topluluğu
  Girişim Topluluğu
  İYTE Tanıtım Topluluğu
  Klasik Gitar Topluluğu
  Kriminoloji Topluluğu
  Latin Dansları Topluluğu
  Masa Tenisi Topluluğu
  Matematik Topluluğu
  Motosiklet-Bisiklet Topluluğu
  Proje-Yönetim Topluluğu
  Psikoloji Topluluğu
  Radyo-Yayın Topluluğu
  Resim-Desen-Grafik Topluluğu
  Satranç Topluluğu
  Seramik-Heykel Topluluğu
  Sinema-TV Topluluğu
  Step-Aerobik Topluluğu
  Su Aktiviteleri Topluluğu
  Şiir-Edebiyat Topluluğu
  Tiyatro+FRP Topluluğu
  Uluslararası Arkadaşlık Topluluğu
  Voleybol Topluluğu

  Fakülteler ve Bölümler

  Fen Fakültesi
  Fizik (Ingilizce) (SAY)
  Kimya (Ingilizce) (SAY)
  Moleküler Biyoloji ve Genetik (Ingilizce) (SAY)


  Mimarlik Fakültesi
  Mimarlik (Ingilizce) (SAY)
  Şehir ve Bölge Planlama (Ingilizce) (SAY)


  Mühendislik Fakültesi
  Bilgisayar Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)
  Kimya Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)
  Makine Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)
  Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)