Yüksek tansiyon aşısı

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 16 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu


 1. Yüksek tansiyona karşı geliştirilen aşı klinik deneylerde başarı sağladı.

  Lancet dergisinde yayımlanan habere göre, aşı doğrudan vücudun kan basıncını düzenleyen sisteme etki ediyor.

  Berlin Üniversitesi Kliniği Charite ‘den bilim adamlarının da bulunduğu araştırma ekibinin geliştirdiği aşıyla günlük tansiyon hapı kullanma zorunluluğunun kalkması hedefleniyor.

  Bilim adamları, çoğu hastanın düzenli alınması gereken bu hapları almayı unuttuğunu, bu yüzden sağlığını tehlikeye attığını ya da tedavinin etkisini azalttığını kaydediyor.

  Kan basıncının, damarların daralıp genişlemesiyle düzenlendiğini belirten bilim adamları, bu işlemde “Angiotensin II ” isimli proteinin etkili olduğunu söyledi. Bu proteinin kan basıncının yükselmesini sağladığını ifade eden bilim adamları, aşının da Angiotensin II ve ona kenetlenmiş virüs parçalarından oluştuğunu belirtti.

  Aşı uygulandıktan sonra vücudun Angiotensin II ‘ye karşı antikor geliştirdiğini belirten bilim adamları, böylece bu maddenin ve kan basıncını yükselten etkisinin bloke edildiğini söyledi.

  Klinik deneyler 48 yüksek tansiyon hastasıyla yapıldı. 24 hastaya da etkisi olmayan placebo verildi. Kan basıncının aşı yapılanlarda normal düzeye inmediğini, ancak placebo verilen gruptakine göre belirgin düzeyde düştüğünü kaydeden bilim adamları, aşının uygulandıktan 14 hafta sonra damarlardaki basıncı düşürdüğünün ilk kez bu deneyle belirlendiğine işaret etti.

  Bundan önceki deneyler ya başarısız olmuş ya da sadece kobaylarda başarı sağlanmıştı.

  Bilim adamları, piyasaya sürme aşamasına gelmeden önce aşının etkisinin daha fazla insan üzerinde yapılacak deneylerde teyit edilmesi gerektiğinin altını çizdi.