Yüksek ateş nasıl düşürülür

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 20 Aralık 2013 tarihinde açılan konu


 1. Evde çocuklarımızda görülen yüksek ateş durumlarınd ane yapılması gerekiyor bu gibi durumlarda Annelerin ve babaların yapacakları ve dikakt edecekleri şeyler nelerdir;


  Yüksek Ateş nedir vücut ısısının normalin üzerinde olmasına denir. Çocuğunuzun normal vücut ısısını, yaş, genel sağlık durumu, hareketlilik seviyesi (aktivite), gün içindeki zaman ve giysileri etkilemektedir.

  Vücut ısısı sabah erken saatlerde daha düşük akşam üzeri ve akşam daha yüksek olup egzersiz sonrası da hafif artış gösterdiğini unutmamak gerekir.

  Çocuğunuz 6 aylıktan büyükse, ateşi hafif yükseldiyse (38.3 derece santigratın altında), hasta veya düşkün görünmüyorsa, uykulu veya huzursuz değilse, süregelen başka bir rahatsızlığı veya ateşli havale öyküsü yoksa, yemesi, uykusu, oyun oynaması olumsuz etkilenmediyse doktora götürme öncesinde ilk yapılacaklar:

  Serin bir ortamda tutun Hafif giysiler giymiş olmasına dikkat edin Su, sulandırılmış meyve suları gibi sıvılar içmesi için teşvik edin.Çok hareket edip yorulmamasını sağlayın.Ateş düşürücü verebilirsiniz; Parasetamol (ağızdan verilen veya fitil şekli mevcuttur) veya ibuprofen (ağızdan) verilebilir. Doz açısından doktorunuzun önerilerini ve ilaç bilgilerini takip edin. Çocuğunuza herhangi bir ilaç vermeden önce mutlaka ilaç bilgilerini okuyun.

  Ateşi yüksek olan çocuğunuza aspirin vermeyin. Çocuklarda viral hastalıklarda aspirin verilmesi Reye sendromu adında tehlikeli bir komplikasyona yolaçabilir.Ayrıca aspirin midede rahatsızlık ve mide-barsak kanaması gibi yan etkiler yapabilir.Ateş yükselmeye devam ediyorsa vücudunu ılık su ile ıslatılmış bir sünger veya elbezi ile silin. Su ciltten buharlaştıkça ateşin düşmesine yardım edecektir.Bu işlem için kesinlikle soğuk su kullanmayın veya soğuk duş yaptırmayın.bu çocukta üşüme ve titremeye yolaçarak ateşin daha da yükselmesine neden olur.
   


Similar Threads: Yüksek ateş
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Çocuklarda Yüksek Ateş 2 Ağustos 2011
Sağlıklı Yaşam Yüksek ateşli çocuklarda yapılması gerekenler 30 Ocak 2010
Sağlıklı Yaşam Çocuklarda Yüksek ateş nasıl düşürülür? 21 Kasım 2009
Sağlıklı Yaşam Yüksek ateş nasıl düşürülür? 20 Ekim 2009
Sağlıklı Yaşam Astım Riski Hangi Bebeklerde Daha Yüksektir? 13 Mart 2014