Yön bulma yöntemleri nelerdir

'Ders notları' forumunda Wish tarafından 20 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. Yön Bulma Teknikleri


  [​IMG]

  bulunduğumuz yerde Güneşin doğduğu taraf Doğudur. Sağ kolumuzu Doğuya doğru uzatırsak, solumuz Batı, önümüz Kuzey ve arkamız Güney yönünü gösterir. Yönlerimiz bu şekilde belirlenmiştir. Diğer belli başlı yön bulma yöntemleri ise şunlardır :


  Pusula Yardımı İle


  Yönümüzü en kolay pusula yardımı ile saptıyabiliriz.Pusula ibresinin koyu renkli ucu manyetik kuzeyi gösterir.Kuzeyinin nerede olduğunu belirledikten sonra,hangi yöne gidecek isek o yönde yer alan bir cismi (örneğin ağaç,iri kayalar gibi)hedef alıp oraya kadar gitmek ve o noktada gitmek istediğimiz yönde yeni bir cisim saptamak gerekir.Bu yöntemle mümkün olduğu kadar düz bir çizgide yol alınabilir.

  Kutup Yıldızı İle


  Dünyamızın kutup noktalarından geçen hayali eksen çizgisi kutup yıldızının çok yakınından geçmektedir.Bu nedenle geceleyin yıldızlar ve gezegenler hareket halinde iken(dünyanın kendi etrafında dönüşünden dolayı)kutup yıldızı sabit kalır.Doğada herhangi bir yıldızı hedef alıp yürür iseniz,yıldızın hareketinden dolayı düz bir çizgide yürüyemezsiniz.
  Dünyanın dönüşünden ötürü kutup yıldızı çevresinde diğer yıldızların dönüşü.Görüntü fotoğraf filminin uzun pozlandırılması ile elde edilmiş.(Corbis.com)

  Bu nedenle gökyüzünde yanlızca kutup yıldızını bularak onun kuzeyi gösterdiğini bilerek,amaçladığınız yönde yürüyebilirsiniz.Kutup yıldızını bulmak için belirgin bazı yıldız guruplarını bilmek zorundasınız.(Bu bilgiler kuzey yarım küresinde geçerlidir)
  Büyük Ayı yıldız gurubu 7 yıldızdan oluşur.Görünümü eğik duran kahve cezvesine benzer.Sapın karşısında yer alan kenarın uzunluğunu 5 le çarptığımızda ve kenar yönünde kutup yıldızını buluruz.Kutup yıldızını doğru bulduğumuzdan emin olmak için yan yatmış ve beş yıldızdan oluşan bir W harfine benzeyen Cassiopeia yıldız gurubunu kullanırız.Büyük W nun ortasındaki yıldız, kutup yıldızı doğrultusundadır.


  Güneş İle Yön Bulma

  Parlak güneşli bir günde bir sopa ve gölgesi yardımı ile yön tayini yapılabilir.Sopanın gölgesi işaretlenir.Bir süre sonra yer değiştiren gölge ucu tekrar işaretlenir.Bu iki işareti birleştiren çizgiye dik doğru S – N eksenidir.Birinci işareti sola ve ikinci işareti sağınıza aldığınızda yüzünüz kuzeye bakmaktadır.  Saat Yardımı İle Yön Tayini

  Güneşli bir günde bileğimizdeki saat yardımı ile yön tayin edebiliriz.Saatin akrebi güneşe döndürülür.Saatin 12 rakkamı ile akrebin oluşturduğu açının açı ortayı Güney-Kuzey Hattıdır.Güneş tarafı güney yönüdür.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 27 Aralık 2012
 2. Cevap: Yön bulma yöntemleri nelerdir

  Bugün 12:00 ve 19:00 saatleri arasında bu bilgiye gerçekten ihtiyacım vardı.:)Yönümü kaybetmiş gibiydim.:f196:
   
Similar Threads: Yön bulma
Forum Başlık Tarih
Ders notları Yön bulma yöntemleri kısaca 12 Ocak 2016
Ders notları Yön bulma yöntemleri - Yön Bulma Teknikleri 20 Şubat 2011
Ders notları Bilimsel yöntem basamakları nelerdir kısaca yazınız 24 Eylül 2016
Ders notları Bilim ve bilimsellik nedir? Bilimle uğraşan insanların kullandığı yöntemler neler olabilir? 5 Ocak 2016
Ders notları Bilimsel yöntemin başlıca basamakları nelerdir 20 Eylül 2014