Yoğurt Otu Neye İyi Gelir? faydaları

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Wish tarafından 24 Eki 2010 tarihinde açılan konu

 1. Yoğurt Otu Neye İyi Gelir? faydaları

  Yoğurt otu neye iyi gelir sorusu aslında tarihin eski dönemlerinden bu yana araştırılmıştır. Çünkü yapılan arkeolojik kazılarda Cilalı taş devrine ait, yoğurtotu çeşitlerine ve tohumlarına ait kalıntılar görülmüştür. En eski çağlardan bu yana bilinen bu bitkinin daha çok peynir yapımında kullanılmakta olduğu bilinir. Antik Yunanlılar ve Romalılar bitkiyi yılan ısırmalarına karşı deva niyetine kullanmışlardır. Hipokrates, menstrüasyon söktürücü olarak yoğurt otunu tavsiye etmiştir. Ortaçağ hekimleri deri döküntüleri, tiroid büyümesi, iskorbüt, karaciğer hastalıkları, ödem gibi rahatsızlıkların tedavisinde yoğurt otunu kullanmışlardır İngiltere’ nin kuzeyinde ve daha çok İrlanda’ da kahve olarak tüketilmektedir.
  Yoğurt otu neye iyi gelir sorusunun bir başka cevabı ise; yoğurt otu çayı, yoğurt otu tentürü, yoğurt otu ekstresi, yoğurt otu şurubu ve kremi olarak kullanımıdır. Ayrıca içeriğindeki flavonlar ve tanecik zenginliğiyle çok sayıda ilaçların içeriğine girmiştir.
  Toplum arasında yoğurt otu çayı tüketmenin vücudu ve kanı temizlemeye, idrar söktürmeye, ağız içindeki yaralara, psikolojik rahatsızlıklara, uyku sorununa iyi geldiği düşünülür.

  Yoğurt Otunun Yan Etkileri Nelerdir?
  Yoğurt otunun bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamakla beraber, doktor tavsiyesi olmadan kullanımı tavsiye edilmemektedir.