Yıldız Sertel Kimdir, Hayatı

'Biyografi' forumunda ZeuS tarafından 29 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Yıldız Sertel,
  Yıldız Sertel Kimdir,
  Yıldız Sertel Hakkında Bilgi

  Yıldız Sertel Hayatı
  [​IMG]

  Yıldız Sertel, annesi Sabiha ve babası Zekeriya Sertel’in Amerika’da eğitim gördükleri sırada, 1923 yılında New York’ta doğdu. Orta ve lise eğitimini Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nde yaptı. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Londra Yüksek İktisat Okulu’nda (LSE) ekonomi okudu. Savaştan sonra, ABD’de Columbia Üniversitesi’nde sosyoloji dalında yükseklisans tezi savundu.

  1950’de ailece yurtdışına çıktılar. Yıldız Sertel, değişik Avrupa şehirlerinde yaşadıktan sonra, Nâzım Hikmet’in yardımıyla Bakû’ye yerleşti. Annesi Sabiha Sertel’i 1968 yılında Bakû’de kaybettikten sonra, babası Zekeriya Sertel’le beraber Paris’e göçtü. 1971-1989 yılları arasında 8. Paris (Vicennes) Üniversitesi’nde Osmanlı ve Ortadoğu Tarihi dersleri okuttu. Fransa’da ve Türkiye’de sosyal, ekonomik konularda ve anı türünden pek çok makale ve kitap yayınladı. Babasını Fransa’da kaybeden Yıldız Sertel, 1991 yılında yurda döndü. Burada da yazı yaşamını sürdürdü. 1996’da Sertel Gazetecilik Vakfı’nı kurdu.

  ESERLERİ

  Ardımdaki Yıllar
  Yıldız Sertel
  İletişim Yayınevi / Anı Dizisi
  İstanbul 2001

  "Ardımda kalan yıllar, Türkiye'de demokrasi, hürriyet, insan hakları ve sosyal adalet için sürekli bir savaş veren iki insanla, annem ve babam, Sabiha ve Zekeriya Sertel'le beraber geçti. Polis devletinin baskısı yüzünden, onlarla beraber 1950'de yurtdışına çıkmak zorunda kaldıktan sonra, Doğu ve Batı Avrupa'nın değişik ülkelerinde yaşadım, değişik üniversitelerde okudum, değişik sosyal rejimler, yaşantılar gördüm. Kısacası çok gezdim, çok gördüm, gördüklerim üzerinde düşündüm."

  Yıldız Sertel'in Ardımdaki Yıllar'ı, uzayan bir sürgünlüğün, sıkıntıların, anne ve baba acısının her anlamda tarihe düşülmüş notları... Entelektüelin gönüllü sürgünlüğünün yanına, siyasi baskıların, ayrılığın, yarım kalmış yaşamların acısını da katan bu kitap, bütün bir hayatın içinde, yalnızca yazarının yaşadıkları açısından değil, farklı yaşamların kesişme noktasında olması açısından bugün çok daha değerli...
  (Arka Kapak)  Annem
  Sabiha Sertel Kimdi, Neler Yazdı?
  Yıldız Sertel
  Belge Yayınları / Yaşam ve Anılar Dizisi
  İstanbul 2001

  Cumhuriyet döneminin ilk kadın gazetecilerinden Sabiha Sertel'in yaşamı yakın tarihimizin bir özeti:

  Sürgünler, tutuklanmalar, düş kırıklıkları ve bunlara direnen bir çalışma azmi, özgürlük uğruna onurlu bir mücadele...

  Kızı, araştırmacı-yazar Yıldız Sertel'in, kişisel yönleri ve toplumsal-siyasal çağrışımlarıyla "roman gibi" kaleme aldığı bir yaşam öyküsü.

  Yakın tarihizimizin bilinmeyen yönlerini bu "çok özel" yaşam çerçevesinde keşfetmemiz, bireysel deneyimler aracılığıyla kolektif belleğimize sahip çıkmamız için...
  (Arka Kapak)  Sertel'lerin Anılarında
  Nazım Hikmet ve Babıali
  Zekeriya Sertel , Sabiha Sertel , Yıldız Sertel
  Adam Yayınları / Anı Dizisi
  İstanbul 1993

  "Annem Sabiha Sertel, babam Zekeriya Sertel ve ben ömrümüzün önemli ve uzun yıllarını Nazım Hikmet'le geçirdik. (...) Nazım Hikmet hakkında pek çok orijinal, bilinmeyen bilgiler verdiğimizi, onu gençliğinden ölümüne kadar, bütün yönleriyle ele alıp tam bir portresini çizdiğimizi sanıyorum."
  -Yıldız Sertel-
  Elinizdeki kitap üç bölümden oluşuyor: Birinci bölümde Sabiha Sertel, Nazım Hikmet ve Sabahattin Ali ile ilgili anılarını; ikinci bölümde Yıldız Sertel, Nazım Hikmet ile ilgili anılarını; üçüncü bölümde ise Zekeriya Sertel, aralarında Nazım Hikmet de olmak üzere Babıali'de tanıdığı kişileri anlatıyorlar. İlginç anılarla yüklü, Nazım Hikmet'in çok az bilinen yönlerine ışık tutan bir kitap.
  (Arka Kapak)  Resimli Ay
  Kolektif
  Broy Yayınları / Deneme-İnceleme-Eleştiri Dizisi

  Nazım Hikmet'in Putları Yıkıyoruz kampanyası ve dönemin sanat-kültür sorunlarının tartışıldığı fevkalade nüshalardan seçilmiş tıpkıbasım sayfalar.
  (Ön Kapak'tan)