Yıldız Kenter Kimdir, Resimleri

'Biyografi' forumunda Merve tarafından 2 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Yıldız Kenter Hayatı Fotoğrafları

  Yıldız Kenter Hakkında Bilgi ve Resimleri

  11 Ekim 1928 tarihinde İstanbulda doğdu. Asıl adı Ayşe Yıldız'dır. Annesi İngiliz Olga Cynthia (Turkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını aldıktan sonra adı Nadide Kenter olarak değişmiştir) ve babası Türk diplomatı Ahmet Naci Kenter'dir. Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bölümünü sınıf atlayarak bitirdi. On bir yıl Ankara Devlet Tiyatrosunda çalıştı. "Rockefeller" bursu kazanarak, American Theatre Wing, Neighbourhood Play House ve Actors Studioda oyunculuk ve oyunculuk öğretiminde yeni teknikler üzerine çalışmalar yaptı. Ankara Devlet Konservatuvarı'na hoca olarak atandı.

  1959'da Devlet Tiyatrosundan ayrıldı. Muhsin Ertuğrul ile bir yıl çalıştı. Kardeşi Müşfik Kenter ve eşi Şükran Güngör ile Kent Oyuncuları Topluluğunu kurdu. Daha sonraki yıllarda sürekli olarak Amerika Birleşik Devletleri ve İngilterede "Değişen Eğitim Metotları" ve "Oyunculuk Metotları" üzerine çalışmalar yaptı.

  1962de tiyatro hizmetlerinden ötürü “Yılın Kadını seçildi. 1968de İstanbulda Kenter Tiyatrosunun binasının inşaatını tamamladı. Sinema oyuncusu olarak üç kez “Altın Portakal ödülüne layık görüldü. Sovyetler Birliği, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya, Hollanda, Danimarka, Kanada, Yugoslavya ve Kıbrısta İngilizce ve Türkçe oyunlar sergiledi.

  100ün üstünde oyun oynadı. 100e yakın oyun sergiledi. Shakespeare, Çehov, Brecht, Inoesco, Pinter, Albee, Tennessee Williams, Alan Ayckbourn, Arthur Miller, Brian Freil, Neil Simon, Athol Fugard, Sergey Kokovkin gibi pek çok yazarların yanı sıra Melih Cevdet Anday, Necati Cumalı, Güner Sümer, Adalet Ağaoğlu, Zeki Özturanlı, Güngör Dilmen, Muzaffer İzgü gibi pek çok Türk yazarının oyunlarını da sahneye koydu, oynadı.

  1984 de Romadaki İtalyan Kültür Birliğince “Adalaide Ristori ödülüne layık görüldü. Profesör Yıldız Kenter, 37 yıldır sahne hocalığı yapmaktadır.

  1989 yılında, Korsika - Bastia Film Festivalinde “Hanım filmindeki rolüyle “En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı.

  1991 yılında tiyatro sanatına hizmetlerinden ötürü Uluslararası Lions Kulübünün “The Melvin Jones ile ödüllendirildi. İki kez Ulvi Uraz “En İyi Kadın Oyuncu, üç kez de aynı dalda Avni Dilligil ödülüne laik görüldü.

  1994de “Konken Partisi oyunundaki Fonsla rolü ile “Olağanüstü Yorum ödülünü aldı. Finlandiya Dünya Kadın Kuruluşu tarafından yüzyılın en başarılı yüz kadınından biri olarak onurlandırıldı. 1995de Kültür Bakanlığınca, tiyatro sanatına katkılarından ötürü “Onur ödülüne layık gördü. Profesör Kentere aynı yıl tiyatro sanatına katkılarından dolayı “Mevlana Kardeşlik ve Barış Ödülü verildi.

  1996da Magazin Gazetecileri Derneği tarafından Ramiz ile Jülidedeki Jülide rolü için “En İyi Kadın Oyuncu ödülü verildi. 19 Mayıs 1997'de Uluslararası İstanbul Festivali tarafından ömür boyu Tiyatro Sanatına katkısından dolayı verilen onur ödülü Yıldız Kentere Dame Diana Rigg tarafından takdim edildi.

  1998de Ankara Sanat Kurumu “Yılın Kadın Sanatçısı ödülü, 1998 Muhsin Ertuğrul yaşam boyu tiyatro sanatına katkılarından dolayı onur ödülü, 1998 Cumhurbaşkanlığı Büyük Kültür ve Sanat Ödülü, “Martı adlı oyunda Madam Arcadina rolüyle 1999, Afife Tiyatro Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu ödülü.

  kaynak:wikipedia


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]