Yıldız Çitçi Kimdir, Hayatı

'Biyografi' forumunda ZeuS tarafından 29 Haz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Yıldız Çitçi - Yıldız Çitçi Kimdir - Yıldız Çitçi Hayatı - Yıldız Çitçi biyografi - Yıldız Çitçi Hakkında Bilgi

  Yıldız Çitçi Kimdir özgeçmişi
  [​IMG]

  1964 İstanbul`da doğdu.
  1972-79 Madam Olga Özel Bale Okulunda bale, solfej ve dekor kostüm dersleri aldı.
  1981-85 Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümünden birincilikle mezun oldu.
  1986-88 Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümünde, Prof. Devrim Erbil Atölyesinde Yüksek Lisans yaptı.
  1991-93 Dikiş, kalıpçılık kurslarına katıldı.
  1996-97 Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümünde, Prof. Devrim Erbil Atölyesinde Sanatta Yeterlik çalışmalarını sürdürürken Tekstil Bölümünden de Tekstil Tarihi ve Giysi Tasarımı dersleri aldı.

  1985`den bugüne yurt içinde ve 1983`den bugüne üyesi olduğum uluslararası ressamlar dernekleri ile Fransa, İspanya, Belçika, Lüksemburg, Almanya`da 80 civarında karma sergiye katıldı. 23. DYO Resim Yarışmasında ÖDÜL kazandı. 1992-2000 İstanbul Üniversitesi`nde "Soyut Sanat ve Benim Çalışmalarım" konulu 10 civarında konferans verdi. Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli firmalarda, özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Bir süredir çalışmalarını Londra`da sürdürüyor.

  SOYUT ÇALIŞMALARI
  Soyut çalışmaları ilk önce Ekspresif Soyut(duygu) ile Geometrik Soyut(mantık) her bakımdan birbirine zıt iki akımın sentezi ile başladı(1984). Bu çalismalarini tuvallerinin içindeki ilizyon formun şeklini alarak gerçek boyuta dönüşen, yan kenarları değişik şekilli, duvara asılarak sergilenebilen tuvallerin ve bunu takiben de bu tür tuvallerin arkasına bir yüzey daha eklenmesiyle duvardan kurtulmuş, izleyicinin çevresinde dolaşabileceği üç boyutlu tuvallerin üzerine yapılmış çalismalar izledi(1989). Bu çalismalariyla birlikte 1988'den itibaren örgü olarak, 1991'den itibaren de tasarlayıp, kalıbını çikartip, boyayıp, dikerek resimlerimin formunda,soft(yumuşak), giyilince fonksiyonel, dolaştıkça kinetik, heykel-resim-giysileri oluştu. Yine fonksiyonel, resimlerinin içindeki formun şeklinde masa, sandalye gibi resim heykelleri de vardır. Ayrıca küpe, ayakkabı tokası gibi butür giysilerinin aksesuarlarını ilk önce deniz kabuklarından yaptı(1983). 1991'den itibaren de takı hamurunu şekillendirerek yaptığı bu tür aksesuarlarına giysiler için yaptığı düğmeleri de ekledi. Suni deriden çantalar tasarlayıp dikip, boyadı. 1999'dan itibaren boyadığı resimlerinin formuna yakın cam vazoları da serilerinde yer almaya başladı. 1988'den bugüne, her serginin bir giysisi oldu ve sergi boyunca hep o giysi ile dolaşarak(galeride, bazen yaşamda halkın arasına karışarak)performans çalismalari yaptı. 1998'de giydiği bu giysilerle kombini olan resim ve heykellerin arasında kendisinin de yer alması ile kompozisyonun tamamlandığı enstalasyon çalismalarinin büyük boyutlu fotoğraflarını da sergilerinin vazgeçilmez ögeleri arasına kattı. 2001'den beri sergilerinde çesitli safhalarda tamamlanmamış çalismalarina "Arkası Yarın" başlığı altında yer verdi. Sergiden sergiye devam eden bu çalismalarini 1988 den beri zaman zaman sergilerinde yer verdiği atölye köşesi içinde ve diğer bitmiş çalismalari arasında sergiledi.

  En baştan beri bütün çalışmaları hem tek başina kompozisyon olduğu gibi aynı zamanda da da tümü iki kontrast akımın birlikteliğinin zaman içinde geçirdiği gelişim, değişim ve eklenen yeni kontrastlık halkaları ile birbirinin devamı olarak(modülker mobilyalar gibi) ortaya çiktigindan, her sergi düzeni çesitli grupların bir arada yer aldığı bir enstalasyon çalismasi olmuştur.

  Ödüller


  1989 23. DYO Resim Yarışması, Ödül

  kaynak: yildizcitci.net