Yıldırım Tuğrul Türkeş Hayatı ve Siyasi Kariyeri

'Biyografi' forumunda Belinay tarafından 3 Mar 2012 tarihinde açılan konu


 1. Yıldırım Tuğrul Türkeş  Doğum 1 Aralık 1954
  Meslek İktisatçı, siyasetçi
  Görevi Başbakan Yardımcısı
  Görevi Devraldığı Numan Kurtulmuş
  Yıldırım Tuğrul Türkeş, Türk iktisatçı ve siyasetçi. Türkiye Büyük Millet Meclisi 23., 24. ve 25. dönemlerinde Milliyetçi Hareket Partisi'nden seçilerek Ankara milletvekili olarak görev yaptı. Siyaset yıllarında uzun yıllar MHP'nin üst yönetiminde görevlerde bulundu. 28 Ağustos 2015'te, Kasım 2015 genel seçimleri öncesi kurulan geçici hükümette Başbakan Yardımcılığı görevine getirildi. Tepkiler üzerine MHP disiplin kuruluna sevk edilerek 5 Eylül 2015'te MHP'den ihraç edildi. 18 Eylül 2015 tarihinde AK Parti'den Ankara Milletvekili adayı olarak gösterildi. Halen Başbakan Yardımcıığı görevini yürütmektedir.

  HAYATI
  1 Aralık 1954'te İstanbul'da doğdu. Babasının adı Alparslan, annesinin adı Muzaffer Şükriye'dir. Hacettepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümünü bitirdi. Ticaret Bakanlığı'nda Basın Danışmanlığı, Ortadoğu gazetesinde Yönetim Kurulu Başkanlığı, Akşam ve Son Havadis gazeteleri ile Yeni Harman haftalık dergisinde köşe yazarlığı yaptı. PETKİM AŞ ve TC Kalkınma Bankası'nda Yönetim Kurulu Üyeliği, Ataköy Otelcilik AŞ'de Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Medikal, sigortacılık ve uydudan görüntüleme konuları ile faaliyet gösteren çeşitli şirketlerde yönetici ve ortaklık yaptı. Aydınlık Türkiye Partisi Kurucu Üyeliği ve Genel Başkanlığı görevini üstlendi. 23. Dönemde Ankara Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyeliği yaptı. 24. Dönemde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyeliği görevine yeniden seçildi. İngilizce bilen Türkeş, 3 çocuk babasıdır.

  SİYASİ KARİYERİ
  Babası Alparslan Türkeş'in ölümünden sonra MHP Genel Başkanlığı'na aday oldu ama dişli bir rakip olarak bilinen diğer 6 adayın da Devlet Bahçeli lehine çekilmesi üzerine 17 Temmuz 1997'deki kurultayda başarısızı oldu. Bubaşarısızlıktan sonra ATP'yi (Aydınlık Türkiye Partisi) kurdu, Genel Başkanı oldu ve DYP ile koalisyon yaptı. DYP'nin 3 Kasım 2002 seçimlerinde barajı geçememesi sonucu parti Genel Başkanlığı'nı ve siyaseti bıraktığını açıkladı.

  22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde eski rakibi olan Devlet Bahçeli ile arasındaki buzları eriterek siyasete yeniden merhaba dedi ve Ankara 1. Bölge 1. sıra milletvekili adayı oldu ve meclistekini yerini aldı. 12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde Ankara 1. Bölge 1. Sıra Milletvekili Adayı olarak TBMM'ye yeniden girdi. Türkiye-KKTC Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesidir. 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde Ankara Milletvekili olarak TBMM'ye yeniden seçildi. 26 Ağustos 2015'te Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun geçici Bakanlar Kurulu üyeliği için yaptığı teklifi kabul etti. Bu karar nedeniyle MHP disiplin kuruluna sevk edildi ve MHP'de istenmeyen adam olarak ilan edildi. Eylül 2015'te de MHP'den ihraç edildi.

  28 Ağustos 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan Geçici Seçim Hükümeti'nde Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı. 18 Eylül 2015 tarihinde MHP'deki tüm görevlerinden istifa etti ve Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Ankara milletvekili adayı oldu. 1 Kasım 2015 seçimleri sonucunda AK Parti Ankara milletvekili seçildi.