Yılda 800 bin kişi sigaradan zehirlenerek ölüyor

'Sağlık Rehberi' forumunda GezgiN tarafından 1 Haziran 2009 tarihinde açılan konu


 1. Eskişehir İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Fidan, tiryakilerin sigarayı bırakma günlerinde içmemeyi başarabilmeleri ve bunu devam ettirmeleri halinde yılda 500 bin kişinin sigarayı bırakabileceğini söyledi.

  Dr. Fidan, yılda 800 bin masum insanın başkasının içtiği sigaradan zehirlenerek öldüğünü işaret etti.

  Dünya Sigarsız Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Dr. Fidan, sigarının halk sağlığı açısından ciddi sonuçları olan küresel bir sorun olduğuna dikkat çekti.

  4 bin zehirli madde içeren sigaranın 200 tanesinin kanser yaptığının bilimsel olarak ispatlandığının altını çizen Dr. Fidan, dünyadaki tüm ölümlerin yüzde 30 un ise sigara nedeniyle olduğu düşünüldüğünde sorunun ciddiyetinin daha net ortaya çıktığını kaydetti.

  Sigara içen insanların yaşam beklentisinin içmeyenlere oranla 18 yıl daha kısa olduğu gibi dünyada her 8 saniyede bir insan sigara nedeniyle yaşamını yitirdiğini vurgulayan Dr. Fidan, "Dünya genelinde her yıl 800 bin masum insan başkasının içtiği sigaranın dumanından yani duman altı olmaktan ölmektedir." dedi.

  Sigara kullanımının insan sağlığı üzerine olumsuz etkilerinin yanı sıra çevre kirliliğine, yangınlara, ülkelerin ekonomik kayıplarına yol açtığının altını çizen Dr. Fidan, şöyle devam etti: "Pasif içicilik dediğimiz bu durumla ilgili yapılan araştırmalar göstermiştir ki, ev ortamında sigara içildiğinde çocuklar ortalama günde 5 sigara içmiş olmaktadır. Bebekler hastaneye 3 kat daha fazla başvurmaktadır. Bebeklerde ani, kolik tarzı karın ağrısı görülme sıklığı 2 kat yüksektir. çocuklarda astım ve solunumsal enfeksiyon riski 2 kat artmakta ve eşi sigara içen kadınlarda akciğer kanserinde ölüm 2-3 kat artmaktadır."

  Fidan, sigaraya bırakma günlerinin sigara içinler için büyük bir fırsat olduğunu belirtti.

  Tiryakilerin, dünyaca kabul görmüş sigarayı bırakma günlerinde içmemeyi başarabilmeleri ve bunu devam ettirmeleri halinde yılda 500 bin kişinin sigarayı bırakabileceğini ifade eden Fidan, "Ancak, halkımız sigarayı bırakmak ile ilgili olarak bilimsel geçerliliği olmayan yöntemlere rağbet etmemeli. En yakın sağlık kuruluşundan sigarayı bırakmakla ilgili olarak yardım almalıdır. Özellikle sigarayı bırakma günleri içenlerin bırakması için büyük fırsat." şeklinde konuştu.

  (CİHAN)
  [​IMG]
    2. Cevap: Yılda 800 bin kişi sigaradan zehirlenerek ölüyor

  :(:(:(
   


Similar Threads: Yılda kişi
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Yılda 10 Kereden Fazla Hasta Olmayın 29 Ekim 2012
Sağlık Rehberi Kadınların kısırlık nedenleri nelerdir? 6 Mart 2014
Sağlık Rehberi Utangaç Kişilerin Özellikleri 31 Ocak 2013
Sağlık Rehberi Çikolata Kisti Kısırlık Yapıyor! 1 Aralık 2012
Sağlık Rehberi Sezaryenin Beyin Gelişimine Etkisi 10 Ağustos 2012