Yılbaşında büyük ikramiye çıkarsa

'Sosyal Konular' forumunda ZeuS tarafından 23 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  Yılbaşında büyük ikramiye çıkarsa

  2012 Yılbaşı özel çekilişinde 40 milyon lira olarak belirlenen büyük ikramiye bir çok insana umut dağıtıyor.Uzmanlara göre insanlarda piyangodan para çıkacak beklentisinin hayal kırıklığıyla sonuçlanması ruhsal çöküntü yaratır.Kazananlarda da ruhsal bozukluklar olabiliyor.İnsanların biletlere umut bağlamamaları gerektiğini belirten Dr. Mehmet Yavuz , şans oyunlarının bir eğlence olarak görülmesi gerektiğini vurguluyor. Kişilerin, şans oyunlarını hayallerine ulaşacakları bir yol olarak görmemelerinin daha doğru olacağını söyleyen Yavuz, insan sağlığının her şeyden önemli olduğunu da belirtiyor.

  Şans oyunlarına olan ilginin zaman içinde biriken umutla birlikte alışkanlığa dönüştüğünü anlatan Dr. Mehmet Yavuz, Şans oyunlarındaki en büyük tehlikeyi toplumun temel yapısında oluşabilecek kişisel bozukluklar olarak yorumluyor. Aksi takdirde ikramiye umudunun kumar alışkanlığına dönüşebilmeğini belirten Yavuz, kişinin kendi çabalarıyla elde ettiği kazancın en doğru kazanç olduğunu savunuyor.

  İkramiyeyi kazan kişilerin de benzer şekilde kişilik çatışmaları yaşayabileceklerini anlatan Dr. Mehmet Yavuz, “Ruhsal çöküntü, kişinin alışık olmadığı bir hayat tarzından bir anda başka bir yaşam biçimine geçmesiyle ortaya çıkabilir. O yüzden kişinin kendini öncelikle yaşadığı sürece alıştırması aile ve iş hayatında yapacağı değişiklikleri sakin bir tavırla karşılaması gerekir dedi.

  Dr. Mehmet Yavuz
  Nöroloji Uzmanı​