YGS sınav öncesi beslenme önerileri

'Eğitim Merkezi' forumunda HazaN tarafından 25 Mart 2011 tarihinde açılan konu


 1. YGS'ye girecek öğrencilere tavsiyeler
  YGS sınavına girecek öğrencilere öneriler

  Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Keservuran sınav dönemlerinde çocuklarıyla birlikte strese giren anne ve babalara, çocukların başarısını ve motivasyonunu artırabilecek beslenme formülleri verdi:

  · Gerek YGS ve LYS hazırlık dönemlerinde, gerek eğitim yılı boyunca süren sınav dönemlerinde, neredeyse çocuklarından daha fazla strese giren anne ve babalar; öğrencinin başarısında beslenmenin de önemli rolü olduğunu bilmeli ve bilinçli bir beslenme programı uygulamalıdır.

  · Unutulmamalıdır ki; sınav sırasında başarıyı etkileyen mucize besin yoktur! Ancak sınava hazırlık dönemi boyunca tüm besinleri içeren yeterli – dengeli – bilinçli beslenme; hem fiziksel ve ruhsal sağlığı olumlu etkiler, hem stresin etkilerini azaltır, hem de okul / sınav başarısı üzerinde oldukça önemli etkiye sahiptir.

  · Çocuklarınıza 3 ana 2-3 ara öğün tüketecek şekilde dengeli ve yeterli bir beslenme düzeni planlayın. Ara öğünlerde; kan şekerinin ani iniş çıkışlarını ve çocuğun dikkat dağınıklığını engelleyecek, beyin fonksiyonlarını olumlu etkileyecek ve stresi azaltacak gıdaları seçin.

  Çikolata ve şekerden uzak tutun

  · Beynimiz enerji kaynağı olarak karbonhidratları kullanmaktadır. Ancak karbonhidrat dediğimizde aklımıza ilk olarak basit şeker gelmemeli. Çocuklara, sınav öncesinde ve sınav sırasında fazla miktarda basit şeker içeren çikolata, şekerleme, tatlı ve bisküvi gibi gıdaların verilmesi, yapılan en büyük yanlışlardan biridir.

  · Unutulmamalıdır ki; beyin kandaki şekeri enerji olarak kullanmaktadır. Sanılanın aksine sofra şekeri, yani basit karbonhidratlar kan şekerini hızla yükseltip düşürdüğü için beynin şekere olan ihtiyacını karşılamaz, kanda hipoglisemiye (kan şekerinin düşmesi) sebep olur. Bu durum dikkat dağınıklığı, konsantrasyon bozukluğu ve uyku halini beraberinde getirir.

  Kahvaltısız sınava göndermeyin

  · Bu yüzden beynin enerji ihtiyacını karşılayacak en önemli öğün olan kahvaltı kesinlikle atlanmamalı, yeterli-dengeli ve bilinçli hazırlanmış besinlerden oluşmalıdır. Hem sınav sabahı, hem de tüm hazırlık dönemi boyunca sabah kahvaltısının büyük önem taşıdığı unutulmamalıdır.

  · Akşam yemeğiyle sabah kahvaltısı arasında yaklaşık 12 saatlik bir süre geçer. Bu süre içinde, uyku sırasında bile, vücut besinlerden sağladığı enerjinin neredeyse tümünü kullanır. Sabah kahvaltı yapılmazsa beyin için yeterince enerji oluşmaz. Yorgunluk, baş ağrısı, dikkat ve algılama azalma görülebilir. Yapılan araştırmalar; sabah kahvaltısı yapan öğrencilerin, okula devam ve başarılarının, yapmayanlara göre daha iyi olduğunu göstermiştir.
   


Similar Threads: sınav öncesi
Forum Başlık Tarih
Eğitim Merkezi YGS sınav öncesi konsantrasyon 25 Mart 2011
Eğitim Merkezi 2016 ALES sınav tarihleri ve sınav ücreti 16 Eylül 2015
Eğitim Merkezi 2014 Parasız Yatılılık ve bursluluk sınavı son başvuru tarihi 19 Mart 2014
Eğitim Merkezi 8 Mart 2014 Ehliyet Sınav Soruları ve Cevapları 8 Mart 2014
Eğitim Merkezi Kamu Personel Seçme Sınavı 2014 7 Mart 2014