Yezidilik Hakkında Bilgi

'Türkçe Sözlük' forumunda Aysell tarafından 1 Şub 2011 tarihinde açılan konu

 1. Yezidilik ne demek
  Yezidilik nedir
  Yezidilik hakkında bilgi


  Dualist düşünce tarzı olan Yezidilik kendisinden önce olan Zedüştlük, Mandakizm, Manişeizm ve Hurremizm düşünce tarzlarının bir devamıdır.

  Yezidilikte de Zerdüştlük inancında olduğu gibi iki tanrının varlığına inanılır. Bu tanrılardan birincisi aydınlığı doğrudan Güneş, ikincisi ise Ahriman ve onun emrinde olan Şeytan'dır. Kötülükleri doğuran Şeytan'dan korunmak, onun kötülüklerinden uzak kalmak için kendisine tapınmak gerektiğine inanılır. Günümüz Yezidiliğinde Tanrının üç büyük meleğin varlığına inanılır. Bu meleklerden en büyüğü 'Melek Tavus', 'Şeyh Hadiy' (=Şeyh Adiyy bin Müsafir) ve en son 'Sultan İzi' olduğu söylenmektedir. Yezidilerin iman esasları; Hüda'nın birliği ve mutlak kudret sahibi olduğuna inanmanın yanında:

  1- Şeyh Adiyy'nın Hüda'nın meleği ve Yezidiler'in mürşidi;
  2- Sultan Ezi/İzi'nin Hüda'nın meleği, yerin nuru ve insanlığın sevinci;
  3- Melek Tavus'un Hüda'nın meleği ve elçisi olduğuna inanmaktan ibaretir.

  Eski Yezidi dini inançları ile yeni Yezidi dini inançları karşılaştırıldığında yeni Yezidi dini inancında İslami etkilerin olduğu görülür. Bu da Şeyh Adiyy'nın Yezidiliğe getirdiği yeni dini inançtır. Şeyh Adiyy Arap kökenli bir İslam düşünürü idi. Bunun sonucu olarak Şeyh Adiyy Yezidiliği kendi inanışlarına göre yönlendirmiştir. Ama Şeyh Adiyy'nin ölümünden sonra Yezidilik inancı eski düşünce tarzına dönüşmekle beraber yapısında islami düşünce tarzları izlerine rastlamak olasıdır. (Yezidiler/Bir Kürt Düşüncesi, Mehmet Kemal Işık, İstanbul 2000.)

  Işık'ın Yezidiliği Kürt kökenli bir düşünce olarak ele almasına karşın aslında onun kökenleri tartışmalıdır