Yetişkin bir insanda nabız sayısı kaçtır

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 25 Ocak 2014 tarihinde açılan konu


 1. Yetişkin bir insanda nabız sayısı
  Nabız kanın sol karıncıktan büyük atardamarlara pompalanması esnasında ,uç noktalardaki atardamarlarda oluşturduğu dalgalanmalara nabız denir.

  Nabız, kalbin attığını gösterir. Nabız, bazen artar, bazen azalır. Bu artma ve azalma heyecana korkuya ve bazı hastaliklarin fizyolojik etkilerine bağlı olabilir.Nabız bilek ve boyundan ölçülebilir.Nabız, kalbin 1 dakika içinde kaç kere kasıldığını yani kalbin hızını yansıtır.

  Damar duvarı bu genişlemenin ardından elastik olduğundan dolayı eski durumuna döner, ardından bir sonraki atım ile yeni bir basınç dalgası ile tekrar genişler ve bu böyle devam eder gider.

  Kalp atış sayısı yaş, cinsiyet ve vücut yapısı gibi etkenlerden ötürü her bireyde farklılık gösterir. Dinlenme konumunda yetişkin ve sağlıklı bir insanın dakikadaki nabız sayısı 70-80 arasında değişirken, çocuklar için bu rakam 80-100 ve bebekler için 100-120 arasındadır.Bir bireyin dinlenme konumundaki kalp atış sayısının normal değerlerin üzerinde veya altında çıkması, bireyde bir sağlık bozukluğunu belirtebilir.

  Yetiskinbir-insanda-nabiz-sayisi-kactir-.
   


Similar Threads: Yetişkin insanda
Forum Başlık Tarih
Ansiklopedik Bilgi Bir yetişkinde nabız kaç olmalıdır 27 Şubat 2014
Ansiklopedik Bilgi İnsandaki Baskın Ve Çekinik Karakterler 28 Aralık 2011