Yeşilay Haftası Neden Kutlanır

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Yasemin tarafından 7 Mart 2013 tarihinde açılan konu


  1. Yeşilay Haftası Neden Kutlanmaktadır
    Ülkemizde alkollü içki ve uyuşturucu madde kullanmaya karşı olanlar 5 Mart 1920 tarihinde Hilâli Ahdar Derneğini kurdular. Hilâl ay , ahdar yeşil anlamındadır. Hilâli Ahdar, daha sonra Yeşilay adını almıştır.

    Ayrıca Yeşilay Derneğinin kuruluş tarihini içine alan 1 – 7 Mart arası ülkemizde Yeşilay Haftası olarak kutlanır. Yeşilay Haftasında alkollü içkilerin, uyuşturucuların topluma, aileye, bireye zararları anlatılmaktadır.Vücudumuzda önemli görevler yapan beyin, mide, kalp, akciğer gibi organlar içki ve uyuşturucudan etkilenir. Ülser, siroz, felç gibi hastalıkların nedeni uyuşturucu ve alkollü içkilerdir.Toplumumuzda kullanımı yaygın olan bir keyif maddesidir. Sigara iştahı keser, sindirimi güçleştirir, dişleri sarartır, ülsere sebep olur.Yeşilay haftasında topluma zararlı maddelerin etkileir hakkında bilgiler verilir toplum bu konularla ilgili bilgilendirlir.

    Ülkemizde uyuşturucu maddelerin yapımı, satışı, kullanılması, taşınması, bulundurulması yasaktır. Bu yasağa uymayanlar suç işlemiş olur. Suç işleyenlere ağır hapis cezaları uygulanır.