Yeşilay Haftası İle İlgili Kısa Yazı

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Ceylan tarafından 4 Mart 2013 tarihinde açılan konu


 1. Yeşilay Haftası Yazısı Kısa


  Ülkemizde her yıl Mart ayının ilk haftası Yeşilay haftası olarak kutlanır. eşilay, her yıl 200 civarında konferans ve seminer tertiplemekte, 500.000 dolayında doküman dağıtımı yapmaktadır.

  Yeşilayın Genel Merkezi İstanbul’da olmak üzere yurt sathında 20 şûbesi ve 16 temsilciliği vardır.Yeşilay Haftası süresince toplumu ve bireyleri bilinçlendirecek, yönlendirecek toplantılar, sempozyumlar düzenlenir, madde kullanımı önlenmeye çalışılır, madde kullananlara zararları gösterilerek bırakmaları, kullanmayanların ise hiç başlamamaları için çalışmalar yapılır.

  Toplumsal huzuru bozan madde kullanımı, kişiyi, ailesini, herkesi etkiler, toplumsal ilişkilerin bozulmasına, maddi külfete neden olur, ardından tamir edilemeyecek yaralar bırakır.

  Yeşilay Derneği’nin simgesi; beyaz üstünde yeşil bir aydır.Yeşilay Derneği ilk olarak “Hilali Ahder Derneği” adıyla kurulmuş, daha sonra bu derneğin adından yola çıkarak yeşil anlamına gelen “ahder”, ay anlamına gelen “hilal” sözcükleri yerine Yeşilay kullanımı oturmuştur.

  [​IMG]